Postanowienie SN z dnia 16 listopada 2012 r., sygn. III CZP 69/12
1) Czy jest sprawą gospodarczą sprawa o roszczenie bezpośrednie wynikające z obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów, którą wytoczył zakładowi ubezpieczeń przedsiębiorca z powołaniem się na umowę cesji zawartą z osobą poszkodowaną w wypadku komunikacyjnym?
2) Czy w sprawie określonej w punkcie 1 pytania prawnego cesjonariusz może powoływać się na właściwość przemienną sądu, określoną w art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. Nr 124, poz. 1152, z późniejszymi zmianami)?
Sąd Najwyższy postanowił odmówić podjęcia uchwały.
UZASADNIENIE WNIOSKU O ROZSTRZYGNIĘCIE ZAGADNIENIA PRAWNEGO
Powód dochodził od ubezpieczyciela sprawcy szkody komunikacyjnej reszty odszkodowania (w zakresie kosztów najmu pojazdu zastępczego) z powołaniem się na umowę cesji zawartą z osobą trzecią, poszkodowaną w wypadku komunikacyjnym.
Sąd Rejonowy postanowieniem z dnia 16.II.2012r (k. 45) stwierdził swoją niewłaściwość i przekazał sprawę do rozpoznania Sądowi Rejonowemu w W. Wydziałowi VI Cywilnemu.
Jak wynika z uzasadnienia tego postanowienia, Sąd Rejonowy odmówił wniesionej sprawie charakteru sprawy gospodarczej wobec niespełnienia przez powodowego cesjonariusza przesłanki funkcjonalnej wynikającej z definicji sprawy gospodarczej zawartej w art. 479. 1 § 1 k.p.c. i art. 2 ust. ustawy z dnia 24.V. 1989r o rozpoznawaniu przez sądy spraw gospodarczych (Dz. U. nr 33, poz. 175, z późniejszymi zmianami). Zgodnie z tymi przepisami sprawą gospodarczą jest sprawa ze stosunków cywilnych pomiędzy przedsiębiorcami w zakresie prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Nie budziło wątpliwości Sądu Rejonowego spełnienie przez obie strony procesu przesłanki podmiotowej (obie strony są przedsiębiorcami) i przesłanki przedmiotowej (dochodzone roszczenie wynika ze stosunku cywilnego) oraz przesłanki funkcjonalnej przez pozwanego ubezpieczyciela (związek wniesionej sprawy z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą). Sąd Rejonowy nie dopatrzył się natomiast spełnienia przesłanki funkcjonalnej sprawy gospodarczej u powoda, a to dlatego, że z dołączonego do pozwu zaświadczenia z ewidencji działalności gospodarczej wynika, że prowadzona przez powoda działalność gospodarcza nie obejmuje obrotu wierzytelnościami, w tym wierzytelnościami wynikającymi z tytułu odszkodowań komunikacyjnych. Powód nie był osobą poszkodowaną w wypadku komunikacyjnym, którą była osoba trzecia i od której powód nabył w drodze cesji wierzytelność odszkodowawczą od ubezpieczyciela sprawcy szkody komunikacyjnej.