Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 14 czerwca 2011 r., sygn. I UK 415/10

Przyznanie salowej zatrudnionej w bezpośrednim kontakcie z pacjentami oddziałów psychiatrycznych lub oddziałów leczenia uzależnień prawa do emerytury pomostowej wymaga spełnienia ustawowych warunków, o których mowa w art. 3 ust. 3 w związku z art. 4 ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz.U. Nr 237, poz. 1656 ze zm.), co oznacza, że nie może być oparte na interpretacji nieobowiązujących aktów prawnych, które regulowały uposażenia pracowników zakładów społecznych służby zdrowia i zaliczały salowe do niższego personelu działalności podstawowej.

 

Przewodniczący SSN Roman Kuczyński, Sędziowie SN: Bogusław Cudowski, Zbigniew Myszka (sprawozdawca).

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 14 czerwca 2011 r. sprawy z odwołania Heleny M. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych-Oddziałowi w B. o emeryturę pomostową, na skutek skargi kasacyjnej organu rentowego od wyroku Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 21 września 2010 r.

uchylił   zaskarżony wyrok i sprawę przekazał Sądowi Apelacyjnemu w Białymstoku do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 21 września 2010 r. Sąd Apelacyjny-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku oddalił apelację Zakładu Ubezpieczeń Społecznych-Oddziału w B. od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku z dnia 27 maja 2010 r., zmieniającego decyzję organu rentowego o odmowie przyznania wnioskodawczyni Helenie M. prawa do emerytury pomostowej, w ten sposób, że przyznał jej prawo do tego świadczenia od dnia 16 stycznia 2010 r.

W sprawie tej ustalono, że Samodzielny Publiczny Psychiatryczny ZOZ w C. dnia 30 września 2009 r. zaświadczył, że wnioskodawczyni we wskazanych okresach 2009 r. stale wykonywała pracę w szczególnym charakterze jako salowa na oddziale psychiatrycznym w bezpośrednim kontakcie z pacjentami. W kolejnym zaświadczeniu z dnia 26 października 2009 r. potwierdził, że wnioskodawczyni wykonywała pracę niższego personelu medycznego oddziałów psychiatrycznych i leczenia uzależnień w bezpośrednim kontakcie z pacjentami zgodnie z przepisami ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (Dz.U. Nr 111, poz. 535 ze zm.). W zaświadczeniu z tej samej daty SPP ZOZ podał, że wnioskodawczyni zatrudniona na stanowisku salowej w oddziale psychiatrycznym „wykonywała prace niższego personelu medycznego" w bezpośrednim kontakcie z pacjentami. Organowi rentowemu doręczono też zakres obowiązków wnioskodawczyni oraz jej świadectwo pracy, z którego wynikało, że była zatrudniona do dnia 15 stycznia 2010 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00