Wyrok SN z dnia 22 czerwca 2011 r., sygn. II PK 1/11
1. Sprawa o nakazanie wydania weksla in blanco wystawionego przez pracownika na zabezpieczenie roszczenia pracodawcy o zwrot pożyczki, której udzielenie nie wynika z treści stosunku pracy lub stosunku prawnego z nim związanego (roszczenia powstałego „przy okazji stosunku pracy”), nie jest sprawą z zakresu prawa pracy (art. 476 § 1 k.p.c.).
2. Skarga kasacyjna w sprawie o prawa majątkowe wynikające ze stosunków z zakresu prawa cywilnego, rozpoznanej w pierwszej i drugiej instancji przez sąd pracy na podstawie przepisów o postępowaniu w sprawach z zakresu prawa pracy, jest niedopuszczalna, jeśli wartość przedmiotu zaskarżenia jest niższa niż pięćdziesiąt tysięcy złotych (art. 3982 § 1 k.p.c.).
Przewodniczący SSN Zbigniew Hajn (sprawozdawca), Sędziowie SN: Romualda Spyt, Jolanta Strusińska-Żukowska.
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 22 czerwca 2011 r. sprawy z powództwa Romana S. przeciwko Sławomirowi F., Tomaszowi P. o wydanie, na skutek skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Poznaniu z dnia 13 sierpnia 2010 r. [...]
odrzucił skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Powód Roman S. wniósł o nakazanie pozwanym - dzierżycielowi i posiadaczowi wydania weksla in blanco wystawionego przez powoda. Jednocześnie wnioskował o zasądzenie od pozwanego posiadacza weksla kosztów procesu oraz o zabezpieczenie powództwa przez zajęcie weksla.
W uzasadnieniu pozwu wskazano, że powód był pracownikiem pozwanego (posiadacza weksla) i na okoliczność zabezpieczenia ewentualnych roszczeń pozwanego z tytułu szkody w powierzonym mieniu, powód wystawił weksel in blanco
oraz podpisał in blanco kartkę papieru. Po rozwiązaniu umowy o pracę pozwany nie zgłosił żadnych roszczeń związanych z powierzonym mieniem, jednocześnie jednak nie wydał powodowi złożonych dokumentów. Powód zaprzeczył, aby kiedykolwiek zaciągnął u pozwanego pożyczkę, w związku z którą pozwany zgłasza, aktualnie wobec powoda roszczenia z weksla.