Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Uchwała SN z dnia 26 października 2011 r., sygn. III CZP 62/11

Sąd Najwyższy w składzie: SSN Dariusz Zawistowski (przewodniczący) SSN Jan Górowski (sprawozdawca) SSN Wojciech Katner

w sprawie ze skargi dłużnika Leszka W. na postanowienie Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym w S. Jana W. z dnia 10 stycznia 2011 roku, w przedmiocie ustalenia kosztów postępowania egzekucyjnego w sprawie Km [...] z udziałem wierzyciela Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w S. po rozstrzygnięciu w Izbie Cywilnej na posiedzeniu jawnym w dniu 26 października 2011 r., zagadnienia prawnego przedstawionego przez Sąd Okręgowy postanowieniem z dnia 20 czerwca 2011 r.,

"Czy komornik ma obowiązek uiszczenia opłaty sądowej od wniesionego przez siebie zażalenia na postanowienie sądu rozstrzygające skargę na czynność komornika w postaci postanowienia o kosztach postępowania egzekucyjnego?"

podjął uchwałę:

Zażalenie komornika na postanowienie sądu przewidziane w art. 770 k.p.c. podlega opłacie sądowej.

Uzasadnienie

Zarządzeniem Przewodniczącego Sądu Rejonowego w S. z dnia 13 kwietnia 2011 r., wezwano komornika do uzupełnienia w terminie siedmiu dni braków zażalenia na postanowienie o kosztach postępowania egzekucyjnego (art. 770 zd. 4 k.p.c.).

Przy jego rozpoznawaniu wyłoniło się zagadnienie prawne, które Sąd Okręgowy przedstawił Sądowi Najwyższemu do rozstrzygnięcia na podstawie art. 390 § 1 k.p.c. Sąd ten odniósł się do wyrażonego w uchwale Sądu Najwyższego z dnia 11 października 2001 r., III CZP 49/01 (OSNC 2002, nr 7-8, poz. 68), poglądu, że zażalenie komornika na postanowienie sądu przewidziane w art. 770 k.p.c. nie podlega opłacie sądowej. Zwrócił jednak uwagę, że uchwała ta wydana została na gruncie ustawy z dnia 13 czerwca 1967 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. Nr 24, poz. 110 ze zm., dalej: "d.u.k.s.c.") i odmiennego statusu komornika sądowego; było on wtedy pracownikiem sądu i otrzymywał z tego tytułu wynagrodzenie. Natomiast obecnie ma odrębną od Skarbu Państwa podmiotowość i wykonuje czynności na własny rachunek, choć nie prowadzi działalności gospodarczej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00