Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Uchwała SN z dnia 12 maja 2011 r., sygn. III CZP 15/11

Sąd Najwyższy w składzie: SSN Marian Kocon (przewodniczący, sprawozdawca) SSN Mirosław Bączyk SSN Dariusz Dończyk

w sprawie z powództwa Iwony W. przeciwko Łukaszowi Ć. i Agnieszce Ć. o uznanie czynności prawnej za bezskuteczną, po rozstrzygnięciu w Izbie Cywilnej na posiedzeniu jawnym w dniu 12 maja 2011 r., zagadnienia prawnego przedstawionego przez Sąd Apelacyjny postanowieniem z dnia 19 stycznia 2011 r.,

"Czy wierzyciel, którego dłużnikiem jest tylko jeden z małżonków, może domagać się uznania czynności prawnej - darowizny własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, dokonanej przez obojga małżonków za bezskuteczną, na podstawie art. 527 § 1 k.c., tylko w odniesieniu do rozporządzenia tym prawem przez dłużnika, w sytuacji, gdy małżonek dłużnika nie wyraził zgody na zaciągnięcie zobowiązania zgodnie z art. 41 § 1 k.r.o., w brzmieniu obowiązującym od dnia 20 stycznia 2005 roku?"

podjął uchwałę:

Wierzyciel, którego dłużnikiem jest jeden z małżonków, może żądać na podstawie art. 527 § 1 k.c. uznania za bezskuteczną czynności prawnej dokonanej przez obu małżonków i dotyczącej ich majątku wspólnego, gdy małżonek dłużnika nie wyraził zgody na zaciągnięcie zobowiązania po myśli art. 41 § 1 k.r. i o.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy wyrokiem z dnia 7 kwietnia 2010 r. uznał za bezskuteczną względem powódki Iwony W. umowę darowizny bliżej określonego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, zawartą dnia 28 lutego 2008 r., między pozwanymi a małżonkami Teresą i Waldemarem Ć. - w zakresie prawa przeniesionego przez Teresę Ć. - w celu zaspokojenia wierzytelności powódki wobec Teresy Ć. w kwocie 183918,32 zł z odsetkami i kosztami procesu. U podłoża tego rozstrzygnięcia legło ustalenie, że przedmiot darowizny stanowił wspólność ustawową małżeńską darczyńców, a zobowiązanie Teresy Ć. nie powstało w wyniku czynności prawnej dokonanej za zgodą jej męża.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00