Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 15 czerwca 2010 r., sygn. II KK 3/10

Akt delegacji spełnia funkcję legitymującą sędziego do orzekania w innym sądzie niż sąd macierzysty. Brak takiej delegacji w wypadku, gdy w składzie sądu okręgowego brał udział sędzia sądu rejonowego lub niezachowanie ustawowych wymagań warunkujących ważność i skuteczność aktu delegowania oznacza, że skład, w którym zasiadał taki sędzia był składem nienależycie obsadzonym w rozumieniu art. 439 § 1 pkt 2 k.p.k.  

 

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Waldemar Płóciennik (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Jerzy Grubba

SSN Roman Sądej

Protokolant Anna Janczak

przy udziale prokuratora Prokuratury Generalnej Lucjana Nowakowskiego, w sprawie Szczepana S. podejrzanego z art. 207 § 1 k.k. z zw. z art. 31 § 1 k.k. po rozpoznaniu w Izbie Karnej na rozprawie w dniu 15 czerwca 2010 r., kasacji, wniesionej przez obrońcę podejrzanego od wyroku Sądu Okręgowego w S. z dnia 9 września 2009 r., utrzymującego w mocy wyrok Sądu Rejonowego w S. z dnia 20 lutego 2009 r.,

uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Okręgowemu w S. do ponownego rozpoznania w postępowaniu odwoławczym.

Uzasadnienie

Prokurator Prokuratury Rejonowej w S. skierował do Sądu Rejonowego w S. wniosek o umorzenie postępowania karnego prowadzonego przeciwko Szczepanowi S. podejrzanemu o to, że w okresie od marca 2006 r. do dnia 15 września 2008 r. w miejscowości R., gmina W., znęcał się psychicznie nad swoją żoną Krystyną S. w ten sposób, że wszczynał awantury podczas których używał wobec niej słów wulgarnych powszechnie uznawanych za obelżywe, groził pozbawieniem życia, posądzał o zdrady małżeńskie i zatruwanie pokarmów, informował o rzekomych zdradach inne osoby, wymuszał odbywanie stosunków płciowych, przy czym z powodu choroby psychicznej nie mógł rozpoznać znaczenia czynu i pokierować swoim postępowaniem, tj. o czyn z art. 207 § 1 k.k. w zw. z art. 31 § 1 k.k. oraz o zastosowanie wobec podejrzanego środka zabezpieczającego w postaci umieszczenia w zakładzie zamkniętym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00