Wyrok SN z dnia 3 września 2010 r., sygn. I PK 68/10
Stosunki pracy tak urzędników państwowych jak i urzędników prokuratury nawiązywane są na podstawie umowy o pracę, natomiast dawniej (przed regulacjami określającymi zasadę umowy o pracę) zawarte stosunki pracy na podstawie mianowania są zachowywane („pozostają w mocy”) i „mogą być zmieniane i rozwiązywane na zasadach określonych w ustawie pracownikach urzędów państwowych”. Wynika stąd, że owe dawniej zawarte, a obecnie „pozostawione w mocy” stosunki pracy zawarte na podstawie mianowania podlegają zasadniczo przepisom przewidzianym dla stosunków pracy urzędników prokuratury, a tylko w określonym zakresie (co do zmiany i rozwiązywania) podlegają zasadom określonym w ustawie o pracownikach urzędów państwowych.
Sąd Najwyższy w składzie: SSN Zbigniew Myszka (przewodniczący) SSN Jerzy Kwaśniewski (sprawozdawca) SSN Romualda Spyt
w sprawie z powództwa Joanny Z. przeciwko Prokuraturze Okręgowej w O. o przywrócenie do pracy na poprzednie warunki pracy i płacy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 3 września 2010 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w O. z dnia 18 grudnia 2009 r.,
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu - Sądowi Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w O. do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 18 grudnia 2009 r. Sąd Okręgowy - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w O. na podstawie art. 385 k.p.c. oddalił apelację pozwanej Prokuratury Okręgowej w O. od wyroku Sądu Rejonowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w O. z dnia 20 października 2009 r. przywracającego powódkę Joannę Z. do pracy na poprzednie warunki pracy i płacy. Sąd drugiej instancji podzielił podstawę faktyczną oraz podstawę prawną zaskarżonego wyroku Sądu pierwszej instancji.
Stan faktyczny sprawy był następujący. Powódka Joanna Z. z dniem 1 lipca 1996 r. na podstawie art. 10 ust. 1 b ustawy z dnia 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych została mianowana na stanowisko kierownika sekretariatu Prokuratury Wojewódzkiej w O. W akcie mianowania ustalono wysokość wynagrodzenia zasadniczego oraz wysokość dodatku funkcyjnego. W związku z wejściem w życie z dniem 18 lipca 2008 r. rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 30 czerwca 2008 r. w sprawie stanowisk i szczegółowych zasad wynagradzania urzędników i innych pracowników sądów i prokuratury oraz odbywania stażu urzędniczego (Dz.U. Nr 117, poz. 742; dalej: „rozporządzenie w sprawie stanowisk”), porozumieniem stron z dnia 15 września 2008 r. pozwany zmienił powódce treść stosunku pracy i zatrudnił ją na stanowisku starszego inspektora Prokuratury Okręgowej w O. Jednocześnie powódce powierzono na czas nieoznaczony pełnienie funkcji kierownika sekretariatu Prokuratury Okręgowej w O. i przyznano dodatek funkcyjny w oparciu o mnożnik 0,7 odnoszony do najniższego wynagrodzenia zasadniczego. W dniu 30 września 2008 r. na mocy porozumienia stron dokonano kolejnej zmiany treści stosunku pracy, określając zatrudnienie powódki na stanowisku referendarza. W dniu 27 lutego 2009 r. na podstawie § 4 ust. 3 a contrario rozporządzenia w sprawie stanowisk odwołano powódkę z dniem 28 lutego 2009 r. z pełnienia powierzonej funkcji kierownika sekretariatu Prokuratury Okręgowej w O. oraz cofnięto jej dodatek funkcyjny.