Wyrok SN z dnia 1 września 2010 r., sygn. II UK 80/10
Kwalifikacja okresów składkowych według zasad określonych art. 6 ustawy emerytalnej, przebytych przed 1 stycznia 1999 r. musi być dokonana na podstawie przepisów obowiązujących w okresie zatrudnienia osoby ubiegającej się o przyznanie prawa do określonego świadczenia - w tym art. 4 dekretu z dnia 4 marca 1976 r. o ubezpieczeniu społecznym członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych, spółdzielniach kółek rolniczych i ich rodzin.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Jerzy Kuźniar (przewodniczący)
SSN Roman Kuczyński (sprawozdawca)
SSN Małgorzata Wrębiakowska-Marzec
w sprawie z wniosku Wiesławy P.
przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych I Oddziałowi w W.
o świadczenie przedemerytalne,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 1 września 2010 r.,
skargi kasacyjnej wnioskodawczyni od wyroku Sądu Apelacyjnego w W.
z dnia 6 listopada 2009 r.,
1. oddala skargę kasacyjną,
2. przyznaje adw. Katarzynie B. od Skarbu Państwa - Sądu Apelacyjnego w W. kwotę 120 zł (sto dwadzieścia) powiększoną o kwotę podatku od towarów i usług tytułem nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z postępowaniu kasacyjnym.
Uzasadnienie
Zakład Ubezpieczeń Społecznych I Oddział w W. decyzją z dnia 28 lutego 2008 r. odmówił Wiesławie P. prawa do świadczenia przedemerytalnego ze względu na niespełnienie warunków z art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych.
Sąd Okręgowy - Sąd Ubezpieczeń Społecznych w W. wyrokiem z dnia 12 maja 2009 r. oddalił odwołanie. Kwestią sporną było, czy organ rentowy właściwie obliczył ilość przepracowanych przez odwołującą dniówek obrachunkowych w Spółdzielni „D.” w roku 1973 oraz czy przy uwzględnieniu pozostałych okresów składkowych i nie składkowych odwołująca posiadała wymagane ustawowo 35 lat niezbędne do uzyskania świadczenia przedemerytalnego. Sąd stwierdził, że w przypadku ustalania prawa do emerytury lub renty, w myśl przepisów obowiązujących przed 15 listopada 1991 r. okresy pracy w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych przypadające przed tą datą należy ustalić przy zastosowaniu przepisów w tym czasie obowiązujących, a zatem art. 4 dekretu z dnia 4 marca 1976 r. o ubezpieczeniu społecznym członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych, spółdzielniach kółek rolniczych i ich rodzin (Dz.U. z 1983 r. Nr 27, poz. 135 ze zm.). Przepisy dekretu obowiązywały do dnia wejścia w życie ustawy z dnia 17 października 1991 r. o rewaloryzacji, emerytur i rent (Dz.U. Nr 104 poz. 450). Mając powyższe na uwadze oraz treść art. 4 dekretu, w myśl którego przy ustalaniu okresu pracy w spółdzielni wymaganego do uzyskania świadczeń uważa się; za rok pracy - rok obrachunkowy, w którym liczba dni przepracowanych w spółdzielni wynosi dla kobiety co najmniej 150 dni pracy, a jeżeli użytkuje działkę przyzagrodową - 130 dni, za miesiąc pracy - liczbę dni przepracowanych w spółdzielni, jeżeli wynosiła dla kobiety co najmniej 13 dni pracy, a jeżeli użytkuje działkę przyzagrodową - 11 dni. Ustalony zatem staż odwołującej w okresie jej pracy w charakterze członka Hodowlano-Rolniczej Spółdzielni Pracy „D.” w D. w 1973 r., wyniósł 9 miesięcy i 11 dni (powyższy okres wynikał z podzielenia 128 dniówek obrachunkowych wykazanych przez spółdzielnię przez 13). Doliczając tak ustaloną ilość przepracowanych przez odwołującą dniówek obrachunkowych od stażu ubezpieczeniowego okres ten łącznie wyniósł 34 lata 11 miesięcy i 23 dni, co z racji niespełnienia wymaganych 35 lat okresu ubezpieczenia skutkowało oddaleniem odwołania.