Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 18 czerwca 2010 r., sygn. V CSK 443/09

Zasadniczą przesłankę powstania odpowiedzialności odszkodowawczej stanowi wystąpienie szkody. Ocena zatem, czy i kto w konkretnym przypadku ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą wymaga w pierwszym rzędzie ustalenia wystąpienia szkody. Rozważanie pozostałych przesłanek wchodzi w rachubę dopiero w razie pozytywnego przesądzenia tej kwestii.

 

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Krzysztof Strzelczyk (przewodniczący)

SSN Irena Gromska-Szuster

SSN Grzegorz Misiurek (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa Andrzeja K. przeciwko Gminie J. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 18 czerwca 2010 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego w W. z dnia 9 lipca 2009 r.,

oddala skargę kasacyjną i zasądza od powoda na rzecz pozwanej 3.600 (trzy tysiące sześćset) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy w J. wyrokiem z dnia 30 marca 2009 r. zasądził od pozwanej Gminy J. na rzecz powoda Andrzeja K. 1.304.458,20 zł z ustawowymi odsetkami od składających się na tę sumę określonych kwot, ze wskazaniem początkowej daty ich naliczenia, oddalił powództwo w pozostałej części i orzekł o kosztach procesu. Podstawę tego rozstrzygnięcia stanowiły następujące ustalenia i wnioski.

W dniu 9 marca 1989 r. Kierownik Wydziału Geodezji i Gospodarki Gruntami Urzędu Miejskiego w J. - działając w imieniu Skarbu Państwa - ustanowił na rzecz Andrzeja K., Michała K. i Janusz C. prawo użytkowania wieczystego na nieruchomości w postaci działki budowlanej oznaczonej nr 5146, o powierzchni 174 m, położonej w J. przy ulicy J., w udziałach po 1/3 części. Obecnie działka ta oznaczona jest nr 203, a jej powierzchnia wynosi 1 a i 78 m. W umowie nabywcy zobowiązali się wybudować trzykondygnacyjny budynek mieszkalno-usługowy. Budowa miała zostać rozpoczęta w ciągu dwóch lat i zakończona w ciągu pięciu lat od dnia zawarcia umowy. Planom rozpoczęcia budowy sprzeciwili się mieszkańcy kamienic przy ulicy J. z uwagi na istnienie w tych budynkach kanałów wentylacyjnych i okien, kolidujących z projektowaną przez współużytkowników wieczystych zabudową działki przy ulicy J. budynkiem w kształcie tzw. plomby.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00