Postanowienie SN z dnia 30 września 2010 r., sygn. I KZP 11/10
Przepis art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 7 maja 2009 r. o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz nadzorze publicznym (Dz. U. Nr 77, poz. 649) wskazuje, określając sąd okręgowy - sąd pracy i ubezpieczeń społecznych, jako sąd pierwszej instancji, że sąd ten jest pierwszym sądem w stadium postępowania sądowego dotyczącego kwestii odpowiedzialności dyscyplinarnej obwinionego.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Józef Szewczyk (przewodniczący)
SSN Jarosław Matras (sprawozdawca)
SSN Dariusz Świecki
Protokolant: Ewa Sokołowska
przy udziale prokuratora Prokuratury Generalnej - Aleksandra Herzoga
w sprawie Stefana S. po rozpoznaniu w Izbie Karnej na posiedzeniu w dniu 30 września 2010 r., przekazanego na podstawie art. 441 § 1 k.p.k. postanowieniem Sądu Okręgowego w K. z dnia 1 marca 2010 r., sygn. akt IX Po 15/09, zagadnienia prawnego wymagającego zasadniczej wykładni ustawy:
„I. Czy Sąd Okręgowy i Ubezpieczeń Społecznych zgodnie z art. 41 ustawy z dnia 7 maja 2009 roku o biegłych i rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym (Dz. U. Nr 77, poz. 649) jest Sądem I instancji działającym zgodnie z kodeksem postępowania karnego - w części dotyczącej postępowania przed sądem I instancji - zatem prowadzącym sprawę począwszy od odczytania wniosku o ukaranie, jeżeli tak to, jaka jest sytuacja prawna wyroku Krajowego Sądu Dyscyplinarnego po wniesieniu odwołania do Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych i w oparciu o jaki z przepisów kodeksu postępowania karnego?
II. Czy Sąd Okręgowy i Ubezpieczeń Społecznych jest sądem odwoławczym (sądem II instancji wobec Krajowego Sądu Dyscyplinarnego) działającym w granicach odwołania od wyroku Krajowego Sądu Dyscyplinarnego, a jeżeli tak to czy orzeka on zgodnie z kodeksem postępowania karnego w części dotyczącej sądu odwoławczego i zatem czy w tym trybie ma prawo odnieść się do wyroku Krajowego Sądu Dyscyplinarnego, np. uchylić go do ponownego rozpoznania?