Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie SN z dnia 28 kwietnia 2010 r., sygn. III CZP 3/10

W razie kolizji ustawy z prawem unijnym, której rozstrzygnięcie wymaga wykładni tego prawa, wyłącznie właściwy jest Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej; przejęcie tej kompetencji przez Sąd Najwyższy byłoby nie tylko naruszeniem prawa unijnego, ale prowadziłoby także do zachwiania - gwarantowanej przez postępowanie prejudycjalne - spójności wykładni tego prawa, a w konsekwencji do naruszenia jednolitości jego stosowania przez sądy krajowe wszystkich państw członkowskich.

 

Sąd Najwyższy w składzie :

SSN Jacek Gudowski (przewodniczący, sprawozdawca), SSN Grzegorz Misiurek, SSN Irena Gromska-Szuster, Protokolant Iwona Budzik

w sprawie z powództwa Teresy W. przeciwko HD Versicherung AG w W. o zapłatę,

na posiedzeniu jawnym w Izbie Cywilnej w dniu 28 kwietnia 2010 r., na skutek zagadnienia prawnego przedstawionego przez Sąd Apelacyjny w K. postanowieniem z dnia 16 grudnia 2009 r., sygn. akt I ACz 1453/09,:

"Czy rozporządzenie Nr. 1393/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 listopada 2007 r. dotyczące doręczania w państwach członkowskich dokumentów sądowych i pozasądowych w sprawach cywilnych i handlowych ("doręczanie dokumentów") oraz uchylające rozporządzenie Rady (WE) Nr 1348 wyklucza zastosowanie art. 1135(obecnie art. 1135) k.p.c. w sprawach, w których jedna ze stron ma siedzibę poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej, ale w państwie będącym członkiem Unii Europejskiej?"

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00