Uchwała SN z dnia 16 września 2010 r., sygn. III CZP 50/10
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Marek Sychowicz (przewodniczący) SSN Dariusz Dończyk (sprawozdawca) SSN Józef Frąckowiak
w sprawie z wniosku Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowego "N.-M." sp. z o.o. w R. przy uczestnictwie Przedsiębiorstwa Wielobranżowego "B." L. R., M. R. sp. j. w R.
o wpis prawa dzierżawy w księdze wieczystej Nr [...],
po rozstrzygnięciu w Izbie Cywilnej na posiedzeniu jawnym w dniu 16 września 2010 r., zagadnienia prawnego przedstawionego przez Sąd Okręgowy w E. postanowieniem z dnia 9 kwietnia 2010 r.,
Czy dopuszczalne jest wpisanie na podstawie art. 16 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz.U. z 2001 r. Nr 124, poz. 1361 ze zm.) w dziale III księgi wieczystej prawa dzierżawy nieruchomości lub jej wyodrębnionej części w sytuacji, gdy przed zawarciem umowy dzierżawy doszło do zajęcia nieruchomości w postępowaniu egzekucyjnym prowadzonym w stosunku do jej właściciela?"
podjął uchwałę:
Prawo dzierżawy nieruchomości zajętej w postępowaniu egzekucyjnym może być wpisane w dziale III księgi wieczystej, jeżeli do zawarcia umowy dzierżawy tej nieruchomości lub jej części doszło po spełnieniu przesłanek określonych w art. 936 zd. 3 w zw. z art. 935 § 3 k.p.c.
Uzasadnienie
Sąd Rejonowy w I. postanowieniem z dnia 29 grudnia 2009 r. oddalił wniosek o dokonanie wpisu prawa dzierżawy w dziale III księgi wieczystej nr [...], prowadzonej dla nieruchomości położonej w R. obejmującej zabudowaną działkę nr 35/1, o powierzchni 3,7912 ha. W dniu 3 lipca 2008 r. w dziale III tej księgi wieczystej zostało wpisane ostrzeżenie o prowadzeniu w stosunku do nieruchomości egzekucji przez Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym w I. W dniu 14 grudnia 2009 r. Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe "N.-M." złożyło wniosek o dokonanie wpisu prawa dzierżawy na swoją rzecz wydzielonej części nieruchomości na podstawie umowy dzierżawy zawartej w dniu 25 listopada 2009 r. na okres 10 lat z wydzierżawiającym Przedsiębiorstwem Wielobranżowym "B." L. R., M. R. Spółka jawna w R. W ocenie Sądu Rejonowego wniosek nie mógł być uwzględniony ze względu na regulację zawartą w art. 930 § 3 k.p.c. i fakt, że umowa dzierżawy została zawarta po zajęciu nieruchomości przez komornika sądowego. Zawarcie umowy dzierżawy nieruchomości stanowi obciążenie nieruchomości w związku z czym zawarta umowa dzierżawy jest nieważna.