Wyrok SN z dnia 13 maja 2008 r., sygn. III SK 30/07
Pod pojęciem „utrudniania konsumentom dochodzenia swych praw” z art. 8 ust. 2 pkt 7 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (jednolity tekst: Dz.U. z 2005 r. Nr 244, poz. 2080 ze zm.) należy rozumieć takie zachowania przedsiębiorcy posiadającego pozycję dominującą, które tworzą dla konsumentów przeszkody w korzystaniu przez nich z możliwości wyboru dostępnych na rynku towarów lub usług oferowanych przez konkurencyjnych przedsiębiorców.
Praktyka ograniczająca konkurencję, opisana w art. 8 ust. 2 pkt 5 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów może występować zarówno wówczas, gdy zachowanie przedsiębiorcy posiadającego pozycję dominującą wymierzone jest wprost w jego aktualnych lub potencjalnych konkurentów, jak i wówczas, gdy zachowania przedsiębiorcy posiadającego pozycję dominującą adresowane są wprost do nabywców towarów lub usług, a jedynie pośrednio oddziałują na konkurencyjność konkurentów dominanta.
Przewodniczący SSN Małgorzata Wrębiakowska-Marzec, Sędziowie SN: Jolanta Strusińska-Żukowska, Andrzej Wróbel (sprawozdawca).
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 maja 2008 r. sprawy z powództwa Telekomunikacji Polskiej SA z siedzibą w Warszawie przeciwko Prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z udziałem zainteresowanej „Netii” SA z siedzibą w Warszawie o ochronę konkurencji, na skutek skargi kasacyjnej strony powodowej od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 29 czerwca 2007 r. [...]
1. oddalił skargę kasacyjną,
2. zasądził od Telekomunikacji Polskiej S.A. w Warszawie na rzecz Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów kwotę 270 (dwieście siedemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów procesu w postępowaniu kasacyjnym.
Uzasadnienie
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (pozwany) decyzją z dnia 31 grudnia 2004 r. uznał działanie Telekomunikacji Polskiej SA z siedzibą w Warszawie (powódka) za praktykę ograniczającą konkurencję w rozumieniu art. 8 ust. 1 w związku z art. 8 ust. 2 pkt 7 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (jednolity tekst: Dz.U. z 2005 r. Nr 244, poz. 2080, dalej jako „ustawa”), polegającą na stworzeniu abonentom uciążliwych warunków dochodzenia swoich praw poprzez utrudnianie wykonania zlecenia preselekcji w wyniku uzależnienia jego wykonania od dostarczenia przez abonenta kopii umowy zawartej z operatorem świadczącym usługi połączeń międzystrefowych oraz międzynarodowych na zasadzie preselekcji na krajowym rynku dostępu do usług połączeń międzystrefowych i stwierdził zaniechanie jej stosowania oraz w rozumieniu art. 8 ust. 2 pkt 5 ustawy, polegającą na nadużywaniu pozycji dominującej przez przeciwdziałanie ukształtowaniu się warunków niezbędnych do rozwoju konkurencji, poprzez utrudnianie abonentom korzystania z usług konkurencyjnego na rynku operatora, w wyniku uzależnienia wykonania zlecenia preselekcji od dostarczenia przez abonenta kopii umowy zawartej z operatorem. Pozwany nałożył na powódkę z tytułu stwierdzonych naruszeń karę grzywny w wysokości 1.401.192,70 zł.