Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 4 czerwca 2008 r., sygn. II UK 305/07

Przepis art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu in­walidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin (jednolity tekst: Dz.U. z 2002 r. Nr 9, poz. 87 ze zm.) dotyczy działań wojennych lub działań mających taki charakter w czasie pełnienia przez żołnierza służby wojskowej w okresie wojny 1939-1945, we wszystkich formacjach i organizacjach wojskowych wymienio­nych w tym przepisie.

 

Przewodniczący SSN Herbert Szurgacz, Sędziowie SN: Zbigniew Myszka, Małgorzata Wrębiakowska-Marzec (sprawozdawca).

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 4 czerwca 2008 r. sprawy z wniosku Jana W. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych­Oddziałowi w B. o rentę inwalidy wojennego, na skutek skargi kasacyjnej wniosko­dawcy od wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 22 lutego 2007 r. [...]

oddalił skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 25 sierpnia 2005 r. Sąd Okręgowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Bydgoszczy oddalił odwołanie Jana W. od decyzji Zakładu Ubezpie­czeń Społecznych-Oddziału w B. z dnia 20 kwietnia 2005 r., którym odmówiono wnioskodawcy prawa do renty inwalidy wojennego. Podstawę rozstrzygnięcia stano­wiły następujące ustalenia. Wnioskodawca (urodzony 24 sierpnia 1919 r.), w okresie od października 1944 r. do 15 marca 1946 r. pełnił służbę w Polskich Siłach Zbroj­nych na Zachodzie, walcząc na Morzu Północnym i pełniąc funkcję nawigatora. W okresie tym przeszedł stan zapalny zęba, przebywając z tego powodu w szpitalu. Celem stwierdzenia, czy warunki i właściwości służby pełnionej przez wnioskodawcę we wskazanym wyżej okresie wpłynęły na jego stan zdrowia w takim stopniu, że spowodowały powstanie całkowitej niezdolności do pracy w związku z działaniami wojennymi i czy w okresie od daty poprzedniego badania przeprowadzonego przez biegłych sądowych (6 grudnia 2001 r.) stan zdrowia wnioskodawcy uległ zmianie, Sąd Okręgowy dopuścił dowód z opinii biegłych z zakresu neurologii, okulistyki, psy­chiatrii, urologii i kardiologii. Biegli, po przeprowadzeniu badań własnych i zapozna­niu się z dokumentacją z leczenia wnioskodawcy rozpoznali u niego miażdżycę uogólnioną naczyń mózgu, serca oraz tętnic kończyn dolnych, miażdżycopochodne zwyrodnienie mięśnia sercowego z zaburzeniami rytmu serca w okresie niewydolno­ści krążenia II NYHA, chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa, przewlekły zespół bólo­wy szyjny i lędźwiowo-krzyżowy objawowy, nadciśnienie tętnicze I/II, przerost gru­czołu krokowego IIo, zespół psychoorganiczny otępienny miernie nasilony oraz po­urazowy brak paliczka dalszego prawego wskaziciela i uznali, że stan zdrowia czyni wnioskodawcę trwale całkowicie niezdolnym do pracy i do samodzielnej egzystencji, jednakże nie pozostaje w związku z pełnieniem służby w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie, a spowodowany jest naturalnym starzeniem się organizmu. 

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00