Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 10 stycznia 2007 r., sygn. III UK 120/06

Przesłanką nabycia prawa do świadczeń na podstawie art. 24 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojsko­wych oraz ich rodzin (jednolity tekst: Dz.U. z 2002 r. Nr 9, poz. 87 ze zm.) jest związek śmierci żołnierza formacji wymienionej w art. 6 tej ustawy z udziałem w działaniach wojennych lub mających charakter wojenny w okolicznościach określonych w art. 7 tej ustawy.

 

Przewodniczący SSN Katarzyna Gonera, Sędziowie SN: Roman Kuczyński, Małgorzata Wrębiakowska-Marzec (sprawozdawca).

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 10 stycznia 2007 r. sprawy z odwołania Ryszarda T. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecz­nych-Oddziału w B. z udziałem zainteresowanych: Heleny T., Danuty O. i Celiny W. o prawo do renty rodzinnej, na skutek skargi kasacyjnej odwołującego się od wyroku Sądu Apelacyjnego w Lublinie z dnia 21 czerwca 2006 r. [...]

oddalił skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 7 marca 2005 r. Sąd Okręgowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Zamościu oddalił odwołanie Ryszarda T. od decyzji Zakładu Ubez­pieczeń Społecznych-Oddziału w B. z dnia 22 stycznia 2004 r., odmawiającej wnio­skodawcy prawa do renty rodzinnej po ojcu, Bronisławie T. Podstawę rozstrzygnięcia stanowiły następujące ustalenia. Będący żołnierzem Armii Krajowej ojciec wniosko­dawcy w dniu 22 maja 1944 r. został zastrzelony z broni palnej przez ubranego w niemiecki mundur żołnierza niezidentyfikowanych oddziałów przeprowadzających akcję zbrojną przeciw ludności polskiej we wsi H. Zdarzenie to miało miejsce na po­dwórku T. w Kolonii H. w obecności innych osób, które wspólnie z Bronisławem T. bezpośrednio przed zajściem przyjechały z nim furmanką z H. Śmierci Bronisława T. nie poprzedzała walka dwóch przeciwnych ugrupowań bojowych. Tego dnia zginęli również dziadkowie wnioskodawcy oraz od 8 do 15 innych mieszkańców H. W okre­sie od 23 maja do 17 czerwca 1944 r. wnioskodawca (urodzony 30 stycznia 1942 r.) leczony był w Szpitalu Rejonowym w H. z powodu rany postrzałowej i skomplikowa­nego złamania podudzia lewego. Wnioskodawca jest kawalerem, do dnia 28 listopa­da 1983 r. pracował w gospodarstwie rolnym matki, a następnie prowadził własne gospodarstwo rolne. Od dnia 1 grudnia 1994 r. pobiera rentę rolniczą z tytułu nie­zdolności do pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00