Orzeczenie
Uchwała SN z dnia 29 kwietnia 2008 r., sygn. III CZP 17/08
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Helena Ciepła (przewodniczący, sprawozdawca), SSN Stanisław Dąbrowski, SSN Lech Walentynowicz
Protokolant Iwona Budzik
w sprawie z wniosku Banku Polska Kasa Opieki S.A. w W.
przy uczestnictwie Haliny M. i Mariusza M.
o wpis,
po rozstrzygnięciu w Izbie Cywilnej na posiedzeniu jawnym
w dniu 29 kwietnia 2008 r.,
zagadnienia prawnego przedstawionego
przez Sąd Okręgowy w Ł.
postanowieniem z dnia 19 grudnia 2007 r., sygn. akt [...]:
„Czy dopuszczalne jest dokonanie wpisu w dziale IV księgi wieczystej hipoteki przymusowej w sytuacji, gdy sąd wieczystoksięgowy przed rozpoznaniem wniosku o wpis hipoteki rozpoznał wniosek o wpis prawa własności, dokonując wpisu w dziale II księgi wieczystej na rzecz osoby, która nie jest dłużnikiem, pomimo tego, że wniosek o wpis prawa własności został złożony później aniżeli wniosek o wpis hipoteki, jak też sama czynność prawna przenosząca własność nieruchomości została dokonana po złożeniu wniosku o wpis hipoteki, a w dacie dokonania czynności przenoszącej własność nieruchomości, w księdze wieczystej urządzonej dla nieruchomości wpisana była wzmianka o złożeniu wniosku o wpis hipoteki?”
podjął uchwałę:
Przeniesienie prawa własności nieruchomości i dokonanie w księdze wieczystej wpisu na rzecz nabywcy, nie stanowi przeszkody do wpisu hipoteki przymusowej na podstawie złożonego wcześniej wniosku o jej wpis.
Uzasadnienie
Przedstawione Sądowi Najwyższemu do rozstrzygnięcia na podstawie art. 390 § 1 k.p.c. zagadnienie prawne powstało w sprawie o wpis hipoteki przymusowej, w której Bank w dniu 10 listopada 2006 r. złożył wniosek o wpis w księdze wieczystej Kw. 78918 hipoteki przymusowej w kwocie 233.991,03 zł, na podstawie bankowego tytułu egzekucyjnego zaopatrzonego w sądową klauzulę wykonalności, dla zabezpieczenia wierzytelności wobec Haliny M.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right