Uchwała SN z dnia 12 czerwca 2008 r., sygn. III CZP 41/08
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Irena Gromska-Szuster (przewodniczący, sprawozdawca), SSN Mirosław Bączyk, SSN Katarzyna Tyczka-Rote
Protokolant Bożena Kowalska
w sprawie z powództwa Beaty L.
przeciwko Janowi L.
o eksmisję ,
po rozstrzygnięciu w Izbie Cywilnej na posiedzeniu jawnym
w dniu 12 czerwca 2008 r.,
zagadnienia prawnego przedstawionego przez Sąd Okręgowy we W.
postanowieniem z dnia 10 stycznia 2008 r., sygn. akt [...],:
"Czy w czasie trwania postępowania o rozwód małżonek może domagać się eksmisji drugiego małżonka ze wspólnego lokalu mieszkalnego w ramach odrębnego procesu na podstawie art. 13 ust. 2 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, czy też może żądać orzeczenia o eksmisji współmałżonka jedynie w wyroku rozwodowym zgodnie z art. 58 § 2 zd. 2 k.r.i.o?"
podjął uchwałę:
Małżonek może wystąpić w odrębnym procesie o eksmisję drugiego małżonka ze wspólnego lokalu mieszkalnego na podstawie art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (jedn. tekst: Dz. U. z 2005 r., Nr 31, poz. 266 ze zm.) także w czasie trwania postępowania w sprawie o rozwód, w której nie zgłoszono żądania eksmisji.
Uzasadnienie
Przedstawione Sądowi Najwyższemu do rozstrzygnięcia zagadnienie prawne powstało w sprawie o eksmisję, przy rozpoznawaniu przez Sąd Okręgowy we W. apelacji pozwanego od wyroku Sądu pierwszej instancji nakazującego pozwanemu Janowi L. opróżnienie, opuszczenie i wydanie powódce Beacie L. bliżej opisanego w sentencji wyroku lokalu mieszkalnego oraz ustalającego, że pozwanemu nie przysługuje prawo do lokalu socjalnego.