Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Uchwała składu 7 sędziów SN z dnia 6 listopada 2007 r., sygn. III CZP 93/07

Sędzia SN Tadeusz Wiśniewski (przewodniczący)

Sędzia SN Helena Ciepła

Sędzia SN Jan Górowski

Sędzia SN Irena Gromska-Szuster

Sędzia SN Grzegorz Misiurek

Sędzia SN Marek Sychowicz

Sędzia SN Hubert Wrzeszcz (sprawozdawca)

Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa Teresy W. przeciwko „F.M.B.M.”, sp. z o.o. w K. o zwolnienie spod egzekucji, po rozstrzygnięciu w Izbie Cywilnej na posiedzeniu jawnym w dniu 6 listopada 2007 r., przy udziale prokuratora Prokuratury Krajowej Jana Szewczyka, zagadnienia prawnego przekazanego przez Sąd Najwyższy postanowieniem z dnia 10 maja 2007 r., III CZP 1/07:

„Czy dla wywołania skutków prawnych wobec osoby trzeciej wynikających z art. 925 § 1 i art. 930 k.p.c. w związku z art. 927 k.p.c. w stosunku do kolejnego wierzyciela, który skierował egzekucję do nieruchomości po jej zajęciu, niezbędne jest ujawnienie w dziale III księgi wieczystej, prowadzonej dla zajętej nieruchomości, wzmianki o przyłączeniu się tego wierzyciela do toczącej się egzekucji z nieruchomości, o której mowa w § 42 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 września 2001 r. w sprawie prowadzenia ksiąg wieczystych i zbioru dokumentów (Dz.U. Nr 102, poz. 1122 ze zm.)?”

podjął uchwałę:

Wierzyciel, który przyłączył się do postępowania egzekucyjnego, może powołać się wobec osoby trzeciej na skutki zajęcia nieruchomości tylko wtedy, gdy dokonano w księdze wieczystej wpisu o przyłączeniu lub złożono wniosek do zbioru dokumentów, chyba że osoba trzecia wiedziała o przyłączeniu.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 8 lipca 2005 r. Sąd Okręgowy w Gdańsku oddalił powództwo o zwolnienie od egzekucji nieruchomości zabudowanej domem, położonej w B., dla której Sąd Rejonowy w Wejherowie prowadzi księgę wieczystą nr (...). Z uzasadnienia wynika, że z tej nieruchomości komornik przy Sądzie Rejonowym w Wejherowie prowadził egzekucję na rzecz Banku Przemysłowo-Handlowego S.A., Oddział w G. i „F.M.B.M.” sp. z o.o. w K. - pozwanej w sprawie o zwolnienie od egzekucji. Dnia 9 czerwca 2003 r., Sąd Rejonowy w Wejherowie dokonał w księdze wieczystej, prowadzonej dla wymienionej nieruchomości, wpisu o wszczęciu egzekucji na wniosek wierzyciela Banku Przemysłowo-Handlowego S.A., Oddział w G. Postanowieniem z dnia 30 czerwca 2003 r. oddalił natomiast wniosek komornika o dokonanie wpisu o wszczęcie egzekucji na rzecz drugiego z wierzycieli - „F.M.B.M.” sp. z o.o. w K. - stwierdzając, że nie ma podstaw do jego uwzględnienia, ponieważ zgodnie z art. 924 i 927 k.p.c. wierzyciel przyłączający się do wszczętego wcześniej postępowania egzekucyjnego z nieruchomości ma te same prawa co pierwszy wierzyciel i nie może żądać powtórzenia dokonanych czynności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00