Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 2 grudnia 2005 r. sygn. IV KK 98/05

Z chwilą wniesienia aktu oskarżenia, prokurator traci uprawnienia do modyfikowania zarówno opisu, jak i kwalifikacji prawnej zarzucanego czy­nu. Może jedynie albo odstąpić od oskarżenia (art. 14 § 2 k.p.k.), albo zło-żyć wniosek o zmianę opisu lub kwalifikacji prawnej czynu, jednakże pod warunkiem niewykroczenia poza zakres tożsamości czynu wyznaczony zdarzeniem faktycznym, stanowiącym podstawę faktyczną oskarżenia.

Przewodniczący: sędzia SN P. Hofmański.

Sędziowie SN: A. Siuchniński, A. Tomczyk (sprawozdawca).

Prokurator Prokuratury Krajowej: M. Wilkosz-Śliwa.

Sąd Najwyższy w sprawie Jana Z., skazanego z art. 291 § 1 i in. k.k., po rozpoznaniu w Izbie Karnej na rozprawie w dniu 2 grudnia 2005 r., ka­sacji wniesionej przez obrońcę skazanego od wyroku Sądu Okręgowego w N. z dnia 5 marca 2004 r., utrzymującego w mocy wyrok Sądu Rejonowego w N. z dnia 9 stycznia 2003 r.,

uchylił zaskarżony wyrok oraz utrzymany nim w mocy wyrok Sądu Re­jonowego w N. i p r z e k a z a ł sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Rejonowemu w N. (...)

Z uzasadnienia :

Prokurator Prokuratury Rejonowej w N. oskarżył Jana Z. o to, że „w dniu 1.07.2001 r. w L. nabył od Marka J. samochód m-ki Mercedes Sprinter za kwotę 17 000 zł, faktycznej wartości 56 950 zł wiedząc na podstawie zaniżonej jego wartości i przebitych numerów identyfikacyjnych, że pocho­dzi on z przestępstwa, przy czym czynu tego dopuścił się w ciągu 5 lat po odbyciu kary co najmniej 6 m-cy za umyślne przestępstwo podobne, tj. o przest. z art. 291 § 1 k.k. w zw. z art. 64 § 1 k.k.” (...).

Natomiast w innej sprawie (...) oskarżył go o to, że „w okresie od 2.07.2001 r. do 3.08.2001 r. w bliżej nieustalonym miejscu przerobił nume­ry identyfikacyjne samochodu m-ki Mercedes Sprinter 212 D (...) w ten sposób, że pierwotne znaki nadwozia (...) zeszlifował w zakresie „6” - tego, „9” - tego, „13” - tego, „14” - tego i „17” - tego znaku z kolei, po czym spo­sobem ręcznym naniósł w ich miejsce nowe znaki (...), a także zeszlifował pierwotne znaki numeru silnika (...) w zakresie „10” - tego, „11” - tego i „12” - tego znaku z kolei, po czym naniósł w ich miejsca inne nowe znaki (...), tj. o przest. z art. 306 k.k.”.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00