Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Uchwała SN z dnia 22 lipca 2005 r. sygn. III CZP 54/05

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jacek Gudowski (przewodniczący)

SSN Józef Frąckowiak (sprawozdawca)

SSN Jan Górowski

Protokolant Bożena Kowalska

w sprawie z powództwa Akademii Medycznej we Wrocławiu

przeciwko Województwu Dolnośląskiemu

o zapłatę,

po rozstrzygnięciu w Izbie Cywilnej na posiedzeniu jawnym

w dniu 22 lipca 2005 r.

zagadnienia prawnego przedstawionego przez Sąd Okręgowy we Wrocławiu

postanowieniem z dnia 30 marca 2005 r., sygn. akt II Ca 1212/04,:

I. „Czy w świetle normy art. 60 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej dopuszczalnym jest połączenie dwóch samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, które nie są w stanie pokryć we własnym zakresie ujemnego wyniku finansowego?

a w przypadku odpowiedzi pozytywnej:

II. czy w wypadku połączenia określonego w pkt I organ założycielski przejmuje odpowiedzialność za zobowiązania łączonych samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, czy odpowiedzialność przechodzi na nowoutworzoną osobę prawną?"

podjął uchwałę:

Połączenie samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej jest dopuszczalne także wtedy, gdy wykazują one ujemny wynik finansowy.

Organ dokonujący połączenia może wskazać, że zakład powstały w wyniku połączenia przejmuje prawa i obowiązki połączonych zakładów (art. 60 ust. 46 pkt 4 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej, Dz. U. Nr 91, poz. 408 ze zm.).

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy we Wrocławiu rozpatrując apelację powódki - Akademii Medycznej we Wrocławiu od wyroku Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Śródmieścia we Wrocławiu z dnia 22 września 2004 r., oddalającego powództwo, powziął istotne wątpliwości i w trybie art. 390 § 1 k.p.c. przedstawił Sądowi Najwyższemu do rozstrzygnięcia zagadnienie prawne sformułowane w sentencji postanowienia z dnia 30 marca 2005 r. Zagadnienie to powstało na tle następującego stany faktycznego.

Powódka świadczyła na rzecz Szpitala Chirurgicznego w Legnicy usługi pralnicze, w okresie od lipca do września 2002 r., za które to usługi szpital ów nie zapłacił. Mocą uchwały Sejmiku Województwa Dolnośląskiego z dnia 13 lipca 2002 r. dokonano połączenia Szpitala Chirurgicznego w Legnicy ze Szpitalem im. Falkiewicza, tworząc Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy. W związku z tym nastąpiło w dniu 12 czerwca 2003 r. wykreślenie Szpitala Chirurgicznego w Legnicy z Krajowego Rejestru Sądowego. Zdaniem powódki sytuacja taka spowodowała przejęcie zobowiązań wykreślonego podmiotu przez organ założycielski i w związku z tym wystąpiła ona o zasądzenie od pozwanego Samorządu Województwa Dolnośląskiego kwoty 8 931,87 zł wraz z ustawowymi odsetkami (pismem z dnia 16 kwietnia 2004 r. strona powodowa sprostowała oznaczenie pozwanej na Województwo Dolnośląskie). Powódka podnosiła, że przepisy ustawy o zakładach opieki zdrowotnej nie określają trybu łączenia samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej (SPZOZ), a tym samym brak jest normy, która pozwalałaby na przyjęcie sukcesji uniwersalnej przez nowoutworzony SPZOZ - Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy. Ponadto powódka podkreśliła, że brak było jej zgody na przejęcie długu przez nowoutworzony podmiot w trybie zmiany dłużnika i przepisów art. 519 i 522 k.c., a uchwała Sejmiku Województwa Dolnośląskiego nie może samoistnie powodować zmiany dłużnika, poprzez zlikwidowanie jednego zobowiązanego i połączenie go z innym, równie zadłużonym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00