Wyrok SN z dnia 25 sierpnia 2004 r. sygn. I PK 654/03
Za sprawę wszczętą a niezakończoną przed datą wejścia w życie ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. o restrukturyzacji niektórych należności publicznoprawnych od przedsiębiorców (Dz.U. Nr 155, poz. 1287 ze zm.) należy uznać także sprawę, w której kierownik biura terenowego Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych odmówił przed tą datą stwierdzenia, że wniosek zgłoszony przez uprawnioną osobę obejmuje roszczenia podlegające zaspokojeniu ze środków tego Funduszu, lecz stwierdzenie to zostało po tej dacie skutecznie zakwestionowane w postępowaniu sądowym wszczętym na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 29 grudnia 1993 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (jednolity tekst: Dz.U. z 2002 r. Nr 9, poz. 85 ze zm., w brzmieniu obowiązującym do 30 września 2002 r.).
Przewodniczący SSN Zbigniew Hajn (sprawozdawca)
Sędziowie SN: Józef lwulski, Andrzej Wróbel
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 sierpnia 2004 r. sprawy z powództwa Marii S. i Ireny D. przeciwko Funduszowi Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych Biuru Terenowemu w Ł. o zapłatę, na skutek kasacji powódek od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Rzeszowie z dnia 4 września 2003 r. [...]
uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Sądowi Okręgowemu-Sądowi Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Rzeszowie do ponownego rozpoznania.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 21 maja 2003 r. Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Rzeszowie oddalił powództwo Marii S. i Ireny D. przeciwko Funduszowi Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych - Biuru Terenowemu w Ł. o zapłatę. Powódki w jednocześnie złożonych pozwach domagały się od pozwanego zapłaty odpowiednio 16.136,40 zł i 17.841 zł z ustawowymi odsetkami od 1 marca 2001 r. W uzasadnieniach pozwów podały, że wobec zaprzestania prowadzenia jakiejkolwiek działalności gospodarczej przez ich pracodawcę Przedsiębiorstwo Produkcyjno- Handlowo-Usługowe „A.-M.” Spółkę z o.o. w Ł. (dalej jako: „A.-M.”) złożyły do Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (dalej jako: „FGŚP”) wnioski o wypłatę należnych im świadczeń pracowniczych: wynagrodzenia za ostatnie trzy miesiące pracy, ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy za 2000 r. oraz odprawy w wymiarze trzymiesięcznego wynagrodzenia z tytułu zwolnienia z pracy z przyczyn ekonomicznych. Pozwany odmówił wypłaty tych świadczeń.