Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Podział majątku wspólnego małżonków w skład którego wchodzi spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego

Uchwała SN z dnia 23 września 2004 r. sygn. III CZP 50/04

Sędzia SN Henryk Pietrzkowski (przewodniczący)

Sędzia SN Irena Gromska-Szuster (sprawozdawca)

Sędzia SN Hubert Wrzeszcz

Sąd Najwyższy w sprawie z wniosku Tamary M. przy uczestnictwie Tomasza F. o podział majątku wspólnego, po rozstrzygnięciu w Izbie Cywilnej na posiedzeniu jawnym w dniu 23 września 2004 r., przy udziale prokuratora Prokuratury Krajowej Piotra Wiśniewskiego, zagadnienia prawnego przedstawionego przez Sąd Okręgowy w Łodzi postanowieniem z dnia 14 czerwca 2004 r.:

„Czy przez >lokatora

podjął uchwałę:

Były małżonek, któremu w wyniku podziału majątku wspólnego po ustaniu wspólności ustawowej, sąd nakazał wydanie spółdzielczego własnościowego lokalu mieszkalnego, do którego prawo wchodziło w skład majątku wspólnego, jest lokatorem w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U. Nr 71, poz. 733 ze zm.).

Uzasadnienie

Przedstawione Sądowi Najwyższemu do rozstrzygnięcia zagadnienie prawne powstało w sprawie o podział majątku wspólnego byłych małżonków Tamary M. i Tomasza F., w skład którego wchodziło m.in. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego nr 10 w Ł. przy ul. L. nr 14. Postanowieniem z dnia 2 czerwca 2003 r. Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia, dokonując podziału majątku wspólnego, ustalił m.in., że Tamara M. dokonała nakładu z majątku odrębnego na majątek wspólny, odpowiadającego 99,57% wartości wkładu budowlanego, przyznał spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu wnioskodawczyni i zasądził od niej na rzecz uczestnika kwotę 161,25 zł tytułem spłaty, a od uczestnika zasądził na rzecz wnioskodawczyni kwotę 1355 zł tytułem zwrotu wydatków poczynionych z majątku odrębnego na majątek wspólny. Sąd Okręgowy w Łodzi oddalił apelację uczestnika od tego postanowienia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00