Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Uchwała SN z dnia 19 maja 2004 r. sygn. III CZP 21/04

Sędzia SN Tadeusz Wiśniewski (przewodniczący, sprawozdawca)

Sędzia SN Bronisław Czech

Sędzia SN Marek Sychowicz

Sąd Najwyższy w sprawie z wniosku Skarbu Państwa - Ministra Skarbu Państwa o stwierdzenie nabycia spadku po Eugeniuszu N., po rozstrzygnięciu na posiedzeniu jawnym w Izbie Cywilnej w dniu 19 maja 2004 r. zagadnienia prawnego przedstawionego przez Sąd Okręgowy w Świdnicy postanowieniem z dnia 22 marca 2004 r.:

„Czy radca prawny ustanowiony w sprawie przez osobę będącą pełnomocnikiem Ministra Skarbu Państwa, może poświadczyć za zgodność z oryginałem pełnomocnictwo udzielone przez Ministra Skarbu tej osobie?”

podjął uchwałę:

Jeżeli radca prawny został umocowany na podstawie dalszego pełnomocnictwa procesowego, jest on uprawniony do uwierzytelnienia jedynie odpisu swego pełnomocnictwa.

Uzasadnienie

Wobec nieusunięcia w terminie braku formalnego wniosku o stwierdzenie nabycia spadku, przewodniczący w Sądzie pierwszej instancji zarządził zwrot wniosku. Brak formalny polegał na nieprzedłożeniu przez pełnomocnika wnioskodawcy należytego umocowania. Rozpoznając zażalenie wnioskodawcy na to zarządzenie, Sąd Okręgowy w Świdnicy powziął poważne wątpliwości co do zasadności zwrotu wniosku i w związku z tym - na podstawie art. 390 § 1 w związku z art. 397 § 2 k.p.c. - przedstawił je w postaci zagadnienia prawnego Sądowi Najwyższemu do rozstrzygnięcia.

Sąd Okręgowy wskazał, że w sprawie za wnioskodawcę działa radca prawny, który swoje umocowanie wywodzi z pełnomocnictwa procesowego udzielonego przez osobę pełniącą obowiązki dyrektora Delegatury Ministra Skarbu Państwa w W. Osoba ta została uprawniona do reprezentacji wnioskodawcy w postępowaniu sądowym na podstawie stosownego pełnomocnictwa. Radca prawny do wniosku o stwierdzenie nabycia spadku dołączył m.in. uwierzytelniony przez siebie („poświadczony za zgodność z oryginałem”) odpis pełnomocnictwa udzielonego mu przez pełnomocnika Skarbu Państwa - Ministra Skarbu Państwa oraz uwierzytelniony również przez siebie odpis pełnomocnictwa udzielonego temu pełnomocnikowi. Przewodniczący w Sądzie pierwszej instancji wezwał radcę prawnego do usunięcia braku formalnego wniosku przez złożenie oryginału lub notarialnie poświadczonego odpisu pełnomocnictwa głównego udzielonego pełnomocnikowi przez Skarb Państwa - Ministra Skarbu Państwa. Wobec niewykonania tego zarządzenia, przewodniczący dokonał zwrotu wniosku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00