Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 5 grudnia 2002 r. sygn. I PKN 620/01

Uchylenie przez Sąd Najwyższy orzeczenia komisji dyscyplinarnej drugiej instancji dla nauczycieli akademickich w przedmiocie wydalenia z zawodu oznacza, że odpadła podstawa stwierdzenia wygaśnięcia stosunku pracy i następuje jego restytucja, bez potrzeby składania przez pracodawcę oświadczenia woli, a odpowiednie zastosowanie w tej sytuacji art. 97 ust. 2 ustawy z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym (Dz.U. Nr 65, poz. 385 ze zm.) polega na możliwości żądania przez nauczyciela akademickiego dopuszczenia do pracy.

Przewodniczący SSN Roman Kuczyński

Sędziowie SN: Zbigniew Myszka, Jadwiga Skibińska-Adamowicz (sprawozdawca)

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 grudnia 2002 r. sprawy z powództwa Jacka B. przeciwko Politechnice W. w W. z udziałem Ogólnopolskiego Akademickiego Związku Zawodowego w W. o odszkodowanie i zadośćuczynienie, na skutek kasacji powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 18 lipca 2001 r. [...]

uchylił zaskarżony wyrok oraz wyrok Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych we Wrocławiu z dnia 28 marca 2001 r. [...] i przekazał sprawę temu Sądowi Okręgowemu do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania w sprawie.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych we Wrocławiu wyrokiem z dnia 28 marca 2001 r. oddalił powództwo Jacka B. przeciwko Politechnice W. w W. o odszkodowanie w kwocie 20.000 zł z tytułu szkody majątkowej i niemajątkowej wyrządzonej przez stronę pozwaną. Odszkodowania tego powód dochodził w związku z uznaniem przez stronę pozwaną, że orzeczenie Komisji Dyscyplinarnej przy Radzie Głównej Szkolnictwa Wyższego z dnia 27 kwietnia 2000 r. [...], utrzymujące w mocy orzeczenie organu dyscyplinarnego niższej instancji o wydaleniu powoda z zawodu nauczycielskiego i zakazie przyjmowania go do pracy w zawodzie nauczycielskim, stanowi również o jego winie. Sąd Okręgowy ustalił, że od dnia 1 października 1995 r. powód został zatrudniony w pozwanej Politechnice na stanowisku asystenta jako nauczyciel mianowany, po uprzednim rocznym wykonywaniu czynności studenta-stażysty. Komisja Dyscyplinarna dla Nauczycieli Akademickich Politechniki W. w W. orzeczeniem z dnia 24 maja 1999 r. ukarała powoda Jacka B. karą wydalenia z zawodu nauczycielskiego połączoną z zakazem przyjmowania do pracy w zawodzie nauczycielskim na podstawie art. 127 ust. 1 pkt 6 ustawy o szkolnictwie wyższym. Orzeczenie to zostało utrzymane w mocy orzeczeniem Komisji Dyscyplinarnej przy Radzie Głównej Szkolnictwa Wyższego z dnia 27 kwietnia 2000 r. W związku z tym Rektor pozwanej Politechniki pismem z dnia 23 maja 2000 r. zawiadomił powoda o orzeczonej wobec niego karze oraz o wygaśnięciu jego stosunku pracy z dniem 27 kwietnia 2000 r. Od powyższego orzeczenia powód odwołał się do Sądu Najwyższego, który postanowieniem z dnia 9 lutego 2001 r., III SZ 3/00, uchylił wymienione orzeczenie i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00