Wyrok SN z dnia 7 sierpnia 2002 r. sygn. I PKN 369/01
W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej (Dz.U. Nr 72, poz. 802 ze zm.) przyczyną uzasadniającą wypowiedzenie umowy o pracę jest nieprzedstawienie funkcjonariuszowi celnemu pisemnej propozycji pełnienia służby (art. 91 ust. 2 w związku z art. 2 tej ustawy).
Przewodniczący SSN Józef lwulski
Sędziowie SN: Katarzyna Gonera, Jadwiga Skibińska-Adamowicz (sprawozdawca)
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 sierpnia 2002 r. sprawy z powództwa Krzysztofa W. przeciwko Urzędowi Celnemu w W. o przywrócenie do pracy, na skutek kasacji powoda od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Opolu z dnia 25 stycznia 2001 r. [...]
oddalił kasację.
Uzasadnienie
Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Koźlu wyrokiem z dnia 24 października 2000 r. przywrócił Krzysztofa W. do pracy na poprzednim stanowisku w Urzędzie Celnym w W. - Oddziale Celnym w K. Sąd pierwszej instancji ustalił, że na podstawie umowy o pracę z dnia 16 grudnia 1994 r. powód został zatrudniony w pozwanym Urzędzie na stanowisku kontrolera celnego w Oddziale Celnym w K. W dniu 8 października 1996 r., wykonując swoje obowiązki służbowe, dokonał odprawy karoserii samochodu VW Passat, wystawiając dowody odpraw celnych. Kontroler Jerzy L. odprawił natomiast w dniu 10 października 1996 r. blok silnika tego samochodu. Obie części -według dokumentacji przedłożonej do odprawy w Oddziale Celnym - zostały zakupione przez Henryka S. W dniu 27 maja 1997 r. pozwany Urząd Celny w W. wszczął postępowanie karno - skarbowe przeciwko Henrykowi S. pod zarzutem popełnienia przez niego przestępstwa skarbowego z art. 82 § 1 ustawy karno-skarbowej z dnia 26 października 1971 r., polegającego na nabyciu samochodu osobowego stanowiącego przed-miot czynu zabronionego przez art. 80 wymienionej ustawy. W dniu 27 lutego 1998 r. Sąd Rejonowy w Strzelcach Opolskich wydał [...] wyrok, w którym uznał Henryka S. winnym tego, że we wrześniu 1996 r. zakupił samochód VW Passat, będący przedmiotem przestępstwa skarbowego z art. 80 § 1 ustawy karno - skarbowej, którego skutkiem było narażenie Skarbu Państwa na uszczuplenie cła, tj. o przestępstwo z art. 82 § 1 wymienionej ustawy. W postępowaniu tym Sąd Rejonowy ustalił, że samochód, który według dokumentów celnych został odprawiony w częściach, Henryk S. zakupił w całości. Nie zawarł natomiast umów dotyczących poszczególnych części samochodu, tj. nadwozia (karoserii) i bloku silnika. Zatem dowody odpraw celnych z dnia 8 października i z dnia 10 października 1996 r. poświadczają nieprawdę. Podstawę powyższych ustaleń stanowiły zeznania świadka Jacka J. oraz ocena techniczna biegłego Zbigniewa D., z których wynikało, że samochód VW Passat nigdy nie był rozbity na części, zatem dowody odpraw celnych wystawione w Oddziale Celnym w K., dotyczące dwóch części samochodu, zawierają fałsz intelektualny.