Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 18 grudnia 2001 r. sygn. I PKN 753/00

Przewodniczący SSN Teresa Flemming-Kulesza (sprawozdawca)

Sędziowie SN: Jadwiga Skibińska-Adamowicz, Barbara Wagner

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 18 grudnia 2001 r. sprawy z powódz­twa Władysława P. przeciwko Szkole Podstawowej w Z. o przywrócenie do pracy, na skutek kasacji powoda od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Łodzi z dnia 16 maja 2000 r. [...]

oddalił kasację.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Bełchatowie wyrokiem z dnia 19 stycznia 2000 r. uznał za bezskuteczne wypowiedzenie umowy o pracę z dnia 29 października 1999 r. dokonane powodowi Władysławowi P. przez pozwaną Szkołę Podstawową w Z.

Sąd ten ustalił, że powód był zatrudniony w pozwanej Szkole od 21 sierpnia 1995 r. w charakterze woźnego szkolnego, początkowo na podstawie umów o pracę na czas określony, a następnie - od 1 lipca 1996 r. na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Strona pozwana dokonała wypowiedzenia tej umowy, składając oświadczenie w piśmie z 29 października 1999 r. , doręczonym powodowi tego sa­mego dnia. Okres wypowiedzenia miał upłynąć 31 stycznia 2000 r. Jako przyczyny wypowiedzenia wskazano „nieprzestrzeganie dyscypliny pracy, niewykonywanie poleceń służbowych, niedyspozycyjność i łamanie regulaminu pracy”. Powód nie jest członkiem związku zawodowego. Zakres jego obowiązków pracodawca określił na piśmie. Powód był 8 marca 1999 r. nietrzeźwy w pracy. Z tego powodu dyrektor Szkoły zwolnił go od świadczenia pracy. Tego dnia dyrektor nie częstował pracowni­ków szampanem. Zdarzało się, że powód (nie tylko tego dnia) był nietrzeźwy w miej­scu pracy. W lipcu 1999 r. powód korzystał z urlopu wypoczynkowego. Dyrektor odwołał go z urlopu z uwagi na smołowanie dachu. Powód zgodził się na odwołanie. Powód przyszedł rano do pracy, a następnie oddalił się z miejsca pracy. Po powrocie był pod wpływem alkoholu. Z tej przyczyny dyrektor nie pozwolił mu wejść na dach i nakazał opuszczenie terenu szkoły. Powód nie uskarżał się, że jest chory. Zdarzało się, że inni pracownicy wykonywali za powoda jego obowiązki. W maju 1999 r. po­wód nie wykonał polecenia dyrektora pobielenia krawężników przed Szkołą. Pod ko­niec listopada Jacek S. miał wraz z powodem malować okna, ale wykonywał tę czynność sam, gdyż powód był tego dnia nietrzeźwy. Z uwagi na nietrzeźwość dyrektor nakazał mu opuszczenie Szkoły. W grudniu 1999 r. powód był po raz kolejny nietrzeźwy w pracy. Powód pracował przy budowie domu dyrektora Szkoły Henryka K. w godzinach pracy w Szkole, jak i po tych godzinach. W 1999 roku powód korzystał ze zwolnień lekarskich przez 58 dni. W okresie od 4 do 23 sierpnia 1999 r. przebywał w szpitalu na oddziale zakaźnym. Inni pracownicy, spośród 15 osób zatrudnianych przez Szkołę, również korzystali ze zwolnień lekarskich w 1999 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00