Wyrok SN z dnia 12 września 2001 r. sygn. V CKN 440/00
1. Podanie w prasie informacji o wysokości otrzymywanego wynagrodzenia może nastąpić bez zgody osoby, której dotyczy, gdy pełni ona funkcję publiczną w rozumieniu art. 14 ust. 6 ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. - Prawo prasowe (Dz.U. Nr 5, poz. 24 ze zm.).
2. Pełnienie funkcji prezesa zarządu spółdzielni mieszkaniowej może być - w konkretnych okolicznościach - uznane za działalność publiczną w rozumieniu art. 14 ust. 6 ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. - Prawo prasowe (Dz.U. Nr 5, poz. 24 ze zm.).
Sędzia SN Lech Walentynowicz (przewodniczący)
Sędzia SN Bronisław Czech (sprawozdawca)
Sędzia SN Zbigniew Kwaśniewski
Sąd Najwyższy sprawie z powództwa Romana B. przeciwko Antoniemu W. o ochronę dóbr osobistych i zapłatę, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 12 września 2001 r. kasacji pozwanego od wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 24 kwietnia 1998 r.
uchylił zaskarżony wyrok i sprawę przekazał Sądowi Apelacyjnemu we Wrocławiu do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Sąd Wojewódzki w Opolu wyrokiem z dnia 26 listopada 1997 r. zobowiązał pozwanego - redaktora naczelnego „Tygodnika P." - do zamieszczenia w tym czasopiśmie przeproszenia (o treści i terminie określonych w wyroku) powoda za opublikowanie, bez jego zgody, wizerunku powoda i wysokości osiąganych przez niego zarobków, jako prezesa zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej w P., zasądził od pozwanego na rzecz powoda kwotę 5000 zł tytułem zadośćuczynienia pieniężnego oraz orzekł o kosztach procesu.
Na skutek apelacji pozwanego Sąd Apelacyjny we Wrocławiu, wyrokiem zaskarżonym kasacją, zmienił wyrok Sądu Wojewódzkiego przez obniżenie zadośćuczynienia pieniężnego do kwoty 2500 zł., a w pozostałym zakresie apelację oddalił.