Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 9 maja 2000 r. sygn. I PKN 618/99

Zarządzenie dyrektora publicznego zakładu opieki zdrowotnej uprawnionego do stwierdzenia nieważności postępowania konkursowego na stanowisko ordynatora oddziału szpitalnego, wydane sprzecznie z przepisami art. 3a ust. 1-3 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 5 marca 1992 r. w sprawie rodzaju stanowisk w publicznych zakładach opieki zdrowotnej, których obsadzenie następuje w drodze konkursu oraz trybu przeprowadzenia konkursu (jednolity tekst: Dz. U. z 1996 r. Nr 41, poz. 180 ze zm.) nie może unicestwić wyników wcześniejszego konkursu i pozbawić stanowiska ordynatora osobę, która ten konkurs wygrała.

Przewodniczący: SSN Walerian Sanetra

Sędziowie SN: Jadwiga Skibińska-Adamowicz (sprawozdawca), Barbara Wagner

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 9 maja 2000 r. sprawy z powództwa Barbary K. i Lecha B. przeciwko Samodzielnemu Publicznemu Zespołowi Opieki Zdrowotnej w L. o ustalenie i zapłatę, na skutek kasacji powoda Lecha B. od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Toruniu z dnia 8 lipca 1999 r. [...]

1. oddalił kasację,

2. zasądził od powoda Lecha B. na rzecz strony pozwanej kwotę 100 zł tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Lipnie wyrokiem z dnia 8 kwietnia 1999 r. oddalił powództwa Barbary K. i Lecha B. przeciwko Samodzielnemu Publicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej w L. o ustalenie, że są nadal ordynatorami oddziałów wewnętrznego (powódka) i położniczo-ginekologicznego (powód) oraz o zapłatę na rzecz Lecha B. „odpowiedniej” kwoty z tytułu bezpodstawnego odwołania go z funkcji ordynatora, pozbawienia możliwości pełnienia dyżurów i nieobjęcia podwyżkami płac.

Sąd Rejonowy ustalił, że Barbara K. była zatrudniona na stanowisku ordynatora oddziału wewnętrznego, a Lech B. - na stanowisku ordynatora oddziału położniczo-ginekologicznego. W październiku 1994 r. odbył się konkurs na stanowiska ordynatorów, które wygrali: na ordynatora oddziału wewnętrznego - Janusz W., a na ordynatora oddziału położniczo-ginekologicznego - Tadeusz S. Po konkursie powodowie zostali odwołani ze stanowisk ordynatorów z dniem 7 listopada 1994 r., a ich stanowiska zajęły osoby wygrywające konkurs. Wcześniej, pismem z dnia 5 listopada 1994 r., strona pozwana powierzyła powódce stanowisko starszego asystenta Poradni Ogólnej w Przychodni Rejonowej w L., z zachowaniem dotychczasowego wynagrodzenia, a pismem z dnia 7 października 1994 r. - powodowi stanowisko kierownika Poradni Cytologicznej, również z zachowaniem dotychczasowego wynagrodzenia. Wyrokiem z dnia 22 lutego 1995 r. Sąd Rejonowy Sąd Pracy w Lipnie [...] przywrócił powoda do pracy na poprzednich warunkach. Wyrok ten, choć korzystny dla powoda, nie dotyczył samego odwołania z funkcji ordynatora, a jedynie zaproponowanych mu nowych warunków pracy. Sprawy odwołania powoda i konkursu nie były przedmiotem rozstrzygnięcia Sądu Rejonowego w wymienionej sprawie. Sąd pierwszej instancji ustalił, że w czasie od 7 listopada 1994 r. do 1 marca 1996 r. powód nie pracował jako ordynator. Często chorował i wykorzystywał urlop wypoczynkowy. W dniu 1 marca 1996 r., ówczesny dyrektor strony pozwanej Andrzej J. powierzył mu pełnienie obowiązków ordynatora (p.o.). Do tego też momentu powód nie zgłaszał żadnych roszczeń finansowych. W dniu 4 marca 1996 r. powód otrzymał wynagrodzenie odpowiednie do pełnionych obowiązków. Kolejny dyrektor strony pozwanej Józef S., zarządzeniem nr 10/97 z dnia 30 kwietnia 1997 r. unieważnił konkurs z dnia 25 października 1994 r. i przywrócił powoda na stanowisko ordynatora. Zarządzenie to - jak wynika z jego treści - weszło w życie z dniem 25 października 1994 r., czyli ze skutkiem sięgającym ponad dwa lata wstecz. Obecny dyrektor strony pozwanej, Krzysztof D., zarządzeniem [...] z dnia 10 czerwca 1998 r. uchylił zarządzenie [...] jako wydane z rażącym naruszeniem prawa. Powód był więc p.o. ordynatora od 1 marca 1996 r. do 12 maja 1998 r. Od 1 marca 1999 r. powód przeszedł na emeryturę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00