Wyrok SN z dnia 5 sierpnia 1999 r. sygn. II UKN 73/99
Uposażenie rodzinne przewidziane w art. 782 § 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1985 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (jednolity tekst: Dz.U. z 1994 r. Nr 7, poz. 25 ze zm.) nie przysługuje członkom rodziny w razie śmierci asesora sądowego.
Przewodniczący: SSN Barbara Wagner
Sędziowie SN: Beata Gudowska, Roman Kuczyński (sprawozdawca)
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 5 sierpnia 1999 r. sprawy z powództwa Ady S. nieletniej zastąpionej przez ustawową przedstawicielkę - matkę Hannę S. przeciwko Sądowi Wojewódzkiemu w B., Sądowi Rejonowemu w S. o ustalenie uprawnień do uposażenia rodzinnego, na skutek kasacji Sądu Rejonowego w S. od wyroku Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 16 grudnia 1998 r. [...]
zmienił zaskarżony wyrok w ten sposób, że zmienił poprzedzający go wyrok Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku z dnia 23 września 1998 r. [...] i powództwo Ady S. oddalił.
Uzasadnienie
Małoletnia Ada S., reprezentowana przez przedstawicielkę ustawową Hannę S., dochodziła pozwem przeciwko Sądowi Wojewódzkiemu w B. ustalenia, że przysługuje jej prawo do uposażenia rodzinnego po zmarłym dnia 7 stycznia 1989 r. ojcu, asesorze sądowym w Sądzie Rejonowym w S.
Rozpoznając powództwo Sąd Wojewódzki-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku wezwał do udziału w sprawie w charakterze pozwanego Sąd Rejonowy w S., w którym asesor wykonywał czynności sędziowskie i wyrokiem wstępnym z dnia 23 września 1998 r. uznał, że powódce przysługuje od dnia 1 stycznia 1998 r. prawo do uposażenia rodzinnego od Sądu Rejonowego w S., zaś w stosunku do Sądu Wojewódzkiego w B. powództwo oddalił uznając, że Sąd ten nieposiada legitymacji biernej w procesie z uwagi na to, że Sąd Rejonowy w S. jest w rozumieniu § 6 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 16 października 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu ustalania i wypłacania uposażeń oraz uposażeń rodzinnych sędziom i prokuratorom w stanie spoczynku oraz członkom ich rodzin (Dz.U Nr 130, poz. 869) jednostką organizacyjną właściwą do wypłacania uposażenia. Sąd pierwszej instancji stanął na stanowisku, iż skoro asesorowi powierzone było pełnienie czynności sędziowskich, to zgodnie z art. 115 § 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1985 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (jednolity tekst: Dz.U. z 1994 r. Nr 7, poz. 25 ze zm.) stosuje się wobec niego przepisy dotyczące sędziów, w tym przepis art. 78 § 1 tej ustawy, przewidujący prawo do uposażenia rodzinnego.