Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 7 lipca 1999 r. sygn. III RN 20/99

Przejmując własność gruntów na podstawie decyzji o podziale nieruchomości (art. 12 ust. 1, 3 i 5 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości, jednolity tekst: Dz.U. z 1991 r. Nr 30, poz. 127 ze zm.) Skarb Państwa przyjmował na siebie równocześnie zobowiązanie do wypłacenia stosownego odszkodowania, którego wysokość powinna zostać ustalona bądź w samej decyzji o podziale nieruchomości (art. 56 ust. 1 pkt 4 w związku z art. 12 ust. 5 tej ustawy) bądź też w odrębnej decyzji o odszkodowaniu, która w zasadzie powinna zostać wydana nie później aniżeli w okresie trzech miesięcy od dnia wydania decyzji o podziale nieruchomości (art. 56 ust. 4 w związku z art. 12 ust. 5 tej ustawy).

Przewodniczący: SSN Jerzy Kwaśniewski

Sędziowie SN: Andrzej Wasilewski (sprawozdawca), Andrzej Wróbel

Sąd Najwyższy, z udziałem prokuratora Prokuratury Krajowej Włodzimierza Skoniecznego, po rozpoznaniu w dniu 7 lipca 1999 r. sprawy ze skargi Zarządu Miasta Ł. i Wspólnoty Gruntowej „Ł.” w Ł. na decyzję Wojewody Ł. z dnia 12 grudnia 1997 r. [...] w przedmiocie ustalenia odszkodowania za nieruchomości wydzielone pod budowę ulic, na skutek rewizji nadzwyczajnej Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego [...] od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego-Ośrodka Zamiejscowego w Białymstoku z dnia 6 sierpnia 1998 r. [...]

uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Naczelnemu Sądowi Admi-nistracyjnemu-Ośrodkowi Zamiejscowemu w Białymstoku do ponownego rozpoznania.

Uzasadnienie

Urząd Miejski wŁ. decyzją z dnia 27 lipca 1989 r. wydaną na podstawie art. 12 ust. 1, ust. 3 i ust. 5 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości (jednolity tekst: Dz.U. z 1989 r. Nr 14, poz. 74 - powoływanej nadal jako: ustawa o gospodarce gruntami) zatwierdził projekt podziału nieruchomości miejskiej, położonej w Ł. stanowiącej własność rolników Wspólnoty Gruntowej „Ł.” i określonej w operacie ewidencji gruntów jako działka [...] o powierzchni 16,4244 ha, na 12 działek, spośród których pięć wydzielono pod zabudowę mieszkalną natomiast siedem działek przeznaczonych zostało na poszerzenie istniejącej ulicy oraz pod nowe ulice miejskie lub osiedlowe. Orzeczono równocześnie, że siedem działek określonych jako tereny przeznaczone na poszerzenie lub budowę ulic przechodzi na własność Skarbu Państwa z dniem, w którym decyzja ta stanie się ostateczna, a wypłata odszkodowania z tego tytułu nastąpi na podstawie odrębnej decyzji i według zasad obowiązujących przy wywłaszczaniu nieruchomości. Następnie Urząd Miejski w Ł. decyzją z dnia 1 sierpnia 1989 r. ustalił odszkodowanie za trzy spośród siedmiu działek, które przeszły na własność Skarbu Państwa i od decyzji tej nie zostało wniesione odwołanie. Natomiast pismem z dnia 15 marca 1994 r. Henryk Z. - który określił siebie jako pełnomocnik Wspólnoty Gruntowej „Ł.” w Ł., a któremu jako jednemu z trzech przedstawicieli tej Wspólnoty doręczona została także wymieniona decyzja o odszkodowaniu z dnia 1 sierpnia 1989 r., zwrócił się do Urzędu Rejonowego w Ł. o ustalenie odszkodowania za pozostałe działki przejęte na własność Skarbu Państwa decyzją z dnia 27 lipca 1989 r. Kierownik Urzędu Rejonowego w Ł. decyzją z dnia 19 grudnia 1994 r. ustalił odszkodowanie dla Wspólnoty Gruntowej „Ł.” za pozostałe cztery wywłaszczone działki i do wypłaty tego odszkodowania zobowiązał Gminę Miejską w Ł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00