Uchwała SN z dnia 27 maja 1998 r. sygn. III ZP 12/98
Przewodniczący SSN: Barbara Wagner
Sędziowie SN: Roman Kuczyński, Zbigniew Myszka (sprawozdawca)
Sąd Najwyższy, z udziałem prokuratora Prokuratury Krajowej Piotra Wiśniewskiego, w sprawie z wniosku Janiny W. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych-Oddziałowi w K.G. o jednorazowe odszkodowanie, po rozpoznaniu na posiedzeniu jawnym dnia 27 maja 1998 r. zagadnienia prawnego przekazanego przez Sąd Apelacyjny-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych we Wrocławiu postanowieniem z dnia 3 grudnia 1997 r. [...]do rozstrzygnięcia w trybie art. 390 KPC
Czy w sytuacji, gdy pracownik był narażony na powstanie choroby zawodowej i zakończył zatrudnienie w uspołecznionym zakładzie pracy, a w czasie stwierdzenia choroby zawodowej oraz uszczerbku na zdrowiu zakład ten, w następstwie zmiany prawa, był zakładem nieuspołecznionym, do zapłaty odszkodowania - przewidzianego art. 9 i 10 ustawy z dnia 12.VI.1975 r. o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (jednolity tekst: Dz. U. z 1983 Nr 30, poz. 144) jest zobowiązany zakład pracy, czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych (art. 32. ust. 1 i ust. 2 pkt 2 wymienionej ustawy) ?
podjął następującą uchwałę:
Jeżeli pracownik zakończył zatrudnienie w uspołecznionym zakładzie pracy, w którym był narażony na powstanie choroby zawodowej, lecz w czasie stwierdzenia stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu spowodowanego tą chorobą - zakład ten uzyskał status nieuspołecznionego pracodawcy, to jednorazowe odszkodowanie przewidziane w art. 9 i 10 ustawy z dnia 12 czerwca 1975 r. o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (jednolity tekst: Dz. U. z 1983 r., Nr 30, poz. 144 ze zm.) przysługuje od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (art. 32 ust. 1 pkt 2).
Uzasadnienie
Rozpatrywane zagadnienie prawne wyłoniło się na tle następującego stanu faktycznego. Decyzją z dnia 2 marca 1994 r. Państwowy Inspektor Sanitarny w K.G. stwierdził u wnioskodawczyni Janiny W., urodzonej 22 stycznia 1954 r. zatrudnionej w Zakładzie Fryzjerskim w K.G. chorobę zawodową - wyprysk zawodowy skóry rąk, który spowodował u niej 15 % długotrwały uszczerbek na zdrowiu. W dniu 3 sierpnia 1994 r. wnioskodawczyni zgłosiła wniosek o wypłatę jednorazowego odszkodowania z tytułu tego uszczerbku w Oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w K.G., który decyzją z dnia 25 sierpnia 1994 r. odmówił ustalenia procentowego uszczerbku na zdrowiu, w uzasadnieniu podając, że do przekazania takiego wniosku uprawniony jest zakład pracy, a ustalenie takie nie może nastąpić na wniosek pracownika.