Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 6 sierpnia 1998 r., sygn. III ZP 24/98

Sprawy z powództwa pracownika (byłego pracownika) przeciwko Skarbowi Państwa – Ministrowi Skarbu o nakazanie złożenia oświadczenia woli przenoszącego akcje spółki powstałej w wyniku komercjalizacji przedsiębiorstwa państwowego na podstawie ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. 1996 r. Nr 118 poz. 561 ze zm.) oraz o roszczenia odszkodowawcze przeciwko Skarbowi Państwa lub pracodawcy (byłemu pracodawcy) związane z utratą prawa do nieodpłatnego nabycia akcji – są sprawami z zakresu prawa pracy w rozumieniu art. 476 § 1 pkt 1 kpc, jako sprawy o roszczenia związane ze stosunkiem pracy.

Sąd Najwyższy, z udziałem prokuratora Prokuratury Krajowej, po rozpoznaniu sprawy z powództwa Grzegorza D. przeciwko „K”. – Spółce Akcyjnej w K. o zapłatę, na skutek apelacji powoda od wyroku Sądu Rejonowego-Sądu Pracy w Końskich z dnia 6 lutego 1998 r. – oddalił apelację.

Uzasadnienie

Powód Grzegorz D. wniósł o zasądzenie od strony pozwanej „K”. Spółka Akcyjna w K. „akcji w odpowiedniej ilości” oraz o „przywrócenie terminu do złożenia pozwu”. Na rozprawie w dniu 5 lutego 1998 r. powód sprecyzował żądanie, wnosząc o zasądzenie na jego rzecz kwoty 800 zł. Powód wywiódł, że był w okresie od 2 stycznia 1989 r. do 30 września 1992 r. pracownikiem Fabryki Urządzeń Odpylających i Wentylacyjnych „K”. w K., która została przekształcona w spółkę akcyjną, i został zwolniony z przyczyn ekonomicznych. W marcu 1997 r. Spółka przysłała powodowi zawiadomienie, że nie nabył uprawnień do otrzymania nieodpłatnie akcji, gdyż nie przepracował w niej 10 lat. Dopiero pod koniec grudnia 1997 r. dowiedział się, że przysługiwało mu prawo do otrzymania nieodpłatnie akcji i źle zrozumiał treść pisma, według którego należało w odpowiednim czasie złożyć wniosek.

Strona pozwana wniosła o oddalenie powództwa zarzucając, że nie popełniła żadnych zaniedbań w procesie nieodpłatnego zbywania akcji uprawnionym pracownikom.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00