Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 8 grudnia 1998 r. sygn. II UKN 359/98

Poborowy, odbywający zastępczą służbę wojskową, nie jest żołnierzem niezawodowym w rozumieniu art. 34 ustawy z dnia 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin (jednolity tekst: Dz.U. z 1983 r. Nr 13, poz. 68 ze zm.).

Przewodniczący: SSN Teresa Romer

Sędziowie SN: Zbigniew Myszka, Jadwiga Skibińska-Adamowicz (sprawozdawca)

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 8 grudnia 1998 r. sprawy z wniosku Andrzeja W. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych-Oddziałowi w P. o rentę inwalidzką wojskową na skutek kasacji wnioskodawcy od wyroku Sądu Apelacyjnego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Rzeszowie z dnia 8 maja 1998 r. [...]

oddalił kasację.

Uzasadnienie

Sąd Wojewódzki-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Przemyślu wyrokiem z dnia 12 lutego 1998 r. oddalił odwołanie Andrzeja W. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych-Oddziału w P. z dnia 13 kwietnia 1997 r. wstrzymującej dalszą wypłatę renty inwalidzkiej wojskowej. Sąd Wojewódzki uznał, że w świetle niespornych okoliczności faktycznych nie przysługuje wnioskodawcy renta inwalidzka wojskowa, gdyż istotne pogorszenie jego psychicznego stanu zdrowia nastąpiło podczas odbywania zastępczej służby poborowych w czasie od 18 sierpnia 1983 r. do 25 maja 1985 r. Tymczasem zgodnie z art. 207 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony RP (jednolity tekst: Dz.U. z 1988 r. Nr 30, poz. 207) poborowemu odbywającemu zastępczą służbę wojskową- poza inwalidztwem spowodowanym wypadkiem lub chorobą zawodową- przysługują jedynie świadczenia przewidziane w ustawie o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin. Oznacza to, że wnioskodawcy przysługuje prawo do renty inwalidzkiej z tytułu całkowitej niezdolności do pracy na podstawie ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r., nie przysługuje mu natomiast renta inwalidzka wojskowa. Dlatego organ rentowy miał podstawę do wstrzymania wypłacanej wnioskodawcy renty, gdyż była nieprawnie przyznana.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00