Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Uchwała SN z dnia 12 sierpnia 1996 r., sygn. I KZP 14/96

Obowiązujące przepisy kodeksu postępowania karnego upoważniają sąd wojewódzki do wydania listu żelaznego również w postępowaniu przygotowawczym.

Sąd Najwyższy w sprawie Wojciecha P., po rozpoznaniu przekazanego na podstawie art. 390 § 1 k.p.k. przez Sąd Apelacyjny w Warszawie postanowieniem z dnia 16 kwietnia 1996 r. zagadnienia prawnego wymagającego zasadniczej wykładni ustawy:

„Czy właściwy miejscowo sąd wojewódzki jest uprawniony do wydania podejrzanemu w postępowaniu przygotowawczym listu żelaznego w trybie art. 239 k.p.k.?”

– uchwalił udzielić odpowiedzi jak wyżej.

Uzasadnienie

Zagadnienie prawne przedstawione Sądowi Najwyższemu do rozstrzygnięcia na podstawie art. 390 § 1 k.p.k. zrodziło się na tle następującego układu procesowego. Prokurator Wojewódzki w Warszawie postanowieniem z 2.VI.1995 r. zarzucił Wojciechowi P. popełnienie szeregu przestępstw zakwalifikowanych z art. 201 i 205 k.k. w zbiegu z art. 266 § 4 k.k. W dniu 23.X.1995 r. zastosowane zostało wobec podejrzanego tymczasowe aresztowanie połączone z poszukiwaniem listem gończym. W dniu 12.II.1996 r. przebywający za granicą podejrzany złożył do Sądu Wojewódzkiego w Warszawie wniosek o wydanie mu listu żelaznego, do którego dołączył oświadczenie z notarialnie poświadczonym podpisem, że stawi się na każde wezwanie Prokuratury Wojewódzkiej w Warszawie i sądu właściwego do rozpoznania sprawy.

Postanowieniem z 18.III.1996 r. Sąd Wojewódzki w Warszawie uwzględnił wniosek, uzależniając jednakże wydanie podejrzanemu listu żelaznego, zapewniającego mu pozostawanie na wolności do czasu prawomocnego ukończenia postępowania, od złożenia poręczenia majątkowego w wysokości 50.000 zł.

Prokurator Wojewódzki w Warszawie zaskarżył powyższe postanowienie na niekorzyść podejrzanego w części dotyczącej poręczenia majątkowego i zażądał jego zmiany przez podwyższenie wysokości sumy poręczenia do 100.000 zł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00