Uchwała SN z dnia 15 lutego 1995 r. sygn. II PZP 6/94
Przewodniczący SSN: Stefania Szymańska
Sędzia SN:Maria Tyszel
Sędzia SA: Jerzy Kuźniar (sprawozdawca)
Sąd Najwyższy, przy udziale prokuratora Witolda Bryndy, w sprawie z powództwa Ludwika L. przeciwko Zakładowi Karnemu w S. o odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy, po rozpoznaniu na posiedzeniu jawnym dnia 15 lutego 1995 r. zagadnienia prawnego przekazanego przez Sąd Wojewódzki-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku z siedzibą w Gdyni postanowieniem z dnia 30 sierpnia 1994 r., [...] do rozstrzygnięcia w trybie art. 391 k.p.c.
Czy roszczenie o odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy osoby odbywającej karę pozbawienia wolności w zakładzie karnym skierowane przeciwko temu zakładowi karnemu jest sprawą z zakresu prawa pracy w rozumieniu art. 476 § 1 pkt 3 k.p.c., w brzmieniu ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. Nr 20, poz. 86) ?
podjął następująca uchwałę:
I. Roszczenie o odszkodowanie w związku z wypadkiem przy pracy wykonywanej w warunkach pozbawienia wolności skierowane przeciwko zakładowi karnemu nie jest sprawą z zakresu prawa pracy w rozumieniu art. 476 § 1 pkt 3 k.p.c.
II. Osoby, które uległy wypadkowi przy pracy wykonywanej w czasie odbywania kary pozbawienia wolności, mogą na zasadach prawa cywilnego dochodzić uzupełniających roszczeń odszkodowawczych ponad przewidziane przepisem § 5 ust. 1 w związku z ust. 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 3 października 1975 r. w sprawie podstawy wymiaru renty z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, świadczeń dla pracowników, którzy ulegli wypadkom w szczególnych okolicznościach, oraz świadczeń dla osób nie będących pracownikami (Dz. U. nr 33, poz. 179 ze zm.).