Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie SN z dnia 23 marca 1995 r., sygn. III CZP 5/95

Prowadzenie przez Sąd Wojewódzki w Warszawie ewidencji partii politycznych reguluje wyłącznie ustawa z dnia 28 lipca 1990 r. o partiach politycznych (Dz.U. nr 54, poz. 312). Do jej prowadzenia nie mają zastosowania przepisy kodeksu postępowania cywilnego.

Sąd Najwyższy w sprawie z wniosku Ruchu dla Rzeczypospolitej reprezentowanego przez Stanisława W. z udziałem Ruchu dla Rzeczypospolitej reprezentowanego przez Romualda Sz. o wpis do ewidencji po rozpoznaniu na posiedzeniu jawnym zagadnienia prawnego przekazanego przez Sąd Apelacyjny w Warszawie postanowieniem z dnia 1 grudnia 1994 r. I ACr 938/94 do rozstrzygnięcia w trybie art. 391 k.p.c.:

„W jakim zakresie podlegają badaniu przez sąd dane zgłoszone do ewidencji w trybie przepisu art. 4 ustawy o partiach politycznych z 28 lipca 1990 r. (Dz.U. nr 54, poz. 312)?”

postanowił: odmówić podjęcia uchwały.

Uzasadnienie

W prowadzonej przez Sąd Wojewódzki w Warszawie ewidencji partii politycznych jest wpisana pod nr 172 partia pn. „Ruch dla Rzeczypospolitej”. Jako osoby wchodzące w skład organu upoważnionego do reprezentowania partii przy czynnościach prawnych w dniu 16.II.1994 r. wpisani zostali do ewidencji Romuald Sz. i osiem innych osób. Na skutek kolejnego zgłoszenia w dniu 30.VI.1994 r. Sąd zarządził wpisanie do ewidencji, jako osób wchodzących w skład organu upoważnionego do reprezentowania Ruchu dla Rzeczypospolitej przy czynnościach prawnych, Stanisława W. i siedem innych osób. W uzasadnieniu zarządzenia Sąd stwierdził, że nowo wpisane osoby wchodzą w skład reprezentującego Partię Zarządu Głównego, który wybrany został przez Radę Polityczną, wybraną na Kongresie Nadzwyczajnym Partii w dniu 19.III.1994 r. Ustosunkowując się do zarzutu podniesionego przez Ruch dla Rzeczypospolitej reprezentowany przez Romualda Sz. Sąd na podstawie zgromadzonych dokumentów uznał, że Kongres Nadzwyczajny został zwołany zgodnie z postanowieniami obowiązującego wówczas statutu Partii i wybór władz Partii dokonany na tym Kongresie nastąpił bez naruszenia postanowień statutu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00