Wyrok SN z dnia 11 sierpnia 1994 r. sygn. II URN 25/94
Prawo do wojskowej renty rodzinnej po osobie, która w chwili śmierci była inwalidą wojskowym bez związku ze służbą wojskową, przysługuje również wówczas gdy wypłata wojskowej renty inwalidzkiej była zawieszona wobec wykonywania zatrudnienia.
Przewodniczący SSN: Maria Tyszel (sprawozdawca)
Sędziowie SN: Stefania Szymańska, Andrzej Wróbel
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 11 sierpnia 1994 r. sprawy z wniosku Marii M. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w N.S. o rentę rodzinną, na skutek rewizji nadzwyczajnej Rzecznika Praw Obywatelskich [...] od wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 6 maja 1993 r. [...]
uchylił zaskarżony wyrok oraz poprzedzający go wyrok Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Krakowie z dnia 17 grudnia 1992 r. [...] i sprawę przekazał temuż Sądowi do ponownego rozpoznania.
Uzasadnienie
Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w N.S. decyzją z dnia 14 maja 1992 r. odmówił Marii M., urodzonej dnia 21 maja 1942 r., przyznania wojskowej renty rodzinnej uznając, że wnioskodawczyni nie przedłożyła dowodu, że jej mąż Emil M., zmarły w dniu 26 sierpnia 1989 r., był w chwili śmierci uprawniony do wojskowej renty inwalidzkiej.