Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Uchwała składu 7 sędziów SN z dnia 22 grudnia 1994 r. sygn. III AZP 9/94

Przewodniczący: Prezes SN Jan Wasilewski

Sędziowie SN: Adam Józefowicz, Janusz Łętowski (sprawozdawca), Teresa Romer, Walerian Sanetra, Jadwiga Skibińska-Adamowicz, Stefania Szymańska (współsprawozdawca)

Sąd Najwyższy, przy udziale prokuratora Włodzimierza Skoniecznego, po rozpoznaniu na posiedzeniu w dniu 22 grudnia 1994 r. wniosku Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego skierowanego przez Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego do rozpoznania przez skład siedmiu sędziów Izby Administracyjnej, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego o podjęcie uchwały zawierającej odpowiedź na następujące zagadnienie prawne:

Czy niemożność podjęcia pracy, o której mowa w art. 27 ust. 3 ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej (jednolity tekst: Dz. U. z 1993 r., Nr 13, poz. 60), zachodzi jedynie wówczas, gdy inwalidztwo powstałe w okresie do 18 roku życia czyniło - przed osiągnięciem pełnoletności - osobę nim dotkniętą całkowicie niezdolną do pracy w rozumieniu art. 24 ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz. U. Nr 40, poz. 267 z późn. zm.), czy też ma miejsce również wtedy, gdy niemożność ta - niezależnie od grupy inwalidztwa - powodowana jest okolicznościami faktycznymi ?

podjął następującą uchwałę:

Niemożność podjęcia pracy, o której mowa w art. 27 ust. 3 ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej (jednolity tekst: Dz. U. z 1993 r., Nr 13, poz. 60 ze zm.), oznacza również brak możliwości uzyskania - niezależnie od grupy inwalidztwa - odpowiedniej pracy.

Uzasadnienie

Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego zwrócił się do Sądu Najwyższego o wyjaśnienie wątpliwości, jakie w orzecznictwie NSA nasuwa wykładnia art. 27 ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej (jednolity tekst: Dz.U. z 1993 r., Nr 13, poz. 60 ze zm.). Chodzi mianowicie o ustalenie, komu w świetle tej ustawy ma przysługiwać zasiłek stały, czyli - jak stwierdza w swoim wniosku Prezes NSA - swoista renta socjalna.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00