Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Uchwała SN z dnia 6 września 1994 r., sygn. III CZP 104/94

Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa Jerzego J. przeciwko Powszechnemu Zakładowi Ubezpieczeń Spółka Akcyjna Oddział w K. i Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu w Warszawie o zapłatę po rozpoznaniu na posiedzeniu jawnym zagadnienia prawnego przekazanego przez Sąd Apelacyjny w Łodzi postanowieniem z dnia 14 czerwca 1994 r. I ACr 156/94 do rozstrzygnięcia w trybie art. 391 k.p.c.:

„Czy określona w art. 51 ustęp 2 pkt 2 ustawy z 28 lipca 1990 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz.U. nr 59, poz. 344) odpowiedzialność Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego obejmuje szkody wyrządzone przez sprawcę, który wszedł w posiadanie pojazdu mechanicznego bez zgody i wiedzy właściciela i posługując się tym pojazdem wyrządził szkodę komunikacyjną?”

podjął następującą uchwałę:

Odszkodowanie z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (art. 51 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. o działalności ubezpieczeniowej – Dz.U. nr 59, poz. 344 ze zm.; § 3 ust. 3 i 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 18 grudnia 1990 r. w sprawie ogólnych warunków ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów – Dz.U. nr 89, poz. 527) przysługuje za szkodę wyrządzoną przez posiadacza, który miał obowiązek ubezpieczyć się w zakresie odpowiedzialności cywilnej, ale takiego obowiązku nie dopełnił; nie jest nią szkoda wyrządzona przez osobę, która weszła w posiadanie pojazdu bez zgody i wiedzy jego właściciela.

Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00