Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Uchwała Składu 7 Sędziów SN z dnia 7 maja 1992 r., sygn. II UZP 7/91

Sąd Najwyższy przy udziale Prokuratora w Ministerstwie Sprawiedliwości po rozpoznaniu wniosku skierowanego przez Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego do rozpoznania przez skład siedmiu sędziów Izby Administracyjnej, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego o podjęcie uchwały zawierającej odpowiedź na następujące pytania prawne:

„1) Czy przez określenie w art. 21 ust. 2 pkt 4 lit. „a” ustawy z 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz.U. nr 17, poz. 75) «aparat bezpieczeństwa publicznego» należy rozumieć wszystkie jednostki organizacyjne resortu bezpieczeństwa publicznego, które z formalnoprawnego punktu widzenia określone były jako służby bezpieczeństwa publicznego, czy tylko niektóre z nich?

2) Czy pozbawienie uprawnień kombatanckich wiąże się z zatrudnieniem w aparacie bezpieczeństwa publicznego do czasu jego rozwiązania, czy tylko w latach 1944-1956?

3) Czy «osoba zatrudniona» oznacza także osoby zatrudnione w ramach stosunku pracy w aparacie bezpieczeństwa publicznego, czy wyłącznie funkcjonariuszy tego aparatu?”

podjął następującą uchwałę:

1. Określenie „aparat bezpieczeństwa publicznego”, o którym mowa w art. 21 ust. 2 pkt 4 lit. „a” ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz.U. nr 17, poz. 75), oznacza wszystkie jednostki organizacyjne resortu bezpieczeństwa publicznego, które z formalnoprawnego punktu widzenia były określane jako służby bezpieczeństwa publicznego.

2. Pozbawienie uprawnień kombatanckich wiąże się z zatrudnieniem w aparacie bezpieczeństwa publicznego w latach 1944-1956, chyba że zatrudniająca jednostka organizacyjna została wcześniej wyłączona z tego aparatu.

3. Określenie „osoba zatrudniona”, o której mowa w art. 21 ust. 2 pkt 4 lit. „a” ustawy wymienionej w pkt 1, oznacza również osoby zatrudnione w aparacie bezpieczeństwa publicznego w ramach stosunku pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00