Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Uchwała SN z dnia 24 listopada 1992 r., sygn. III CZP 124/92

Sąd Rejonowy w sprawie z wniosku Skarbu Państwa – Kierownika Urzędu Rejonowego w N. i Kurii Prowincjonalnej Zakonu o.o. Bonifratrów w W. o wpis po rozpoznaniu na posiedzeniu jawnym zagadnienia prawnego przekazanego przez Sąd Wojewódzki w Nowym Sączu, postanowieniem z dnia 20 sierpnia 1992 r. I Cr 351/92 – do rozstrzygnięcia w trybie art. 391 k.p.c.:

„Czy może stanowić podstawę wpisu w księdze wieczystej umowa notarialna o oddaniu gruntu Skarbu Państwa w nieodpłatne użytkowanie wieczyste na cele nie związane z prowadzeniem. działalności zarobkowej, jeżeli nie dokonano równocześnie sprzedaży położonych na tym gruncie budynków i innych urządzeń?”

podjął następującą uchwałę:

Umowa notarialna o oddanie gruntu stanowiącego własność Skarbu Państwa w nieodpłatne użytkowanie wieczyste na cele nie związane z prowadzeniem działalności zarobkowej, w której nie dokonano równocześnie sprzedaży położonych na tym gruncie budynków i innych urządzeń (art. 20 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości – tj. Dz.U. z 1991 r., nr 30, poz. 127 ze zm.) nie może stanowić podstawy wpisu w księdze wieczystej.

Uzasadnienie

Kierownik Urzędu Rejonowego w N. działając w imieniu Skarbu Państwa, umową notarialną z 30.XI.1991 r. sporządzoną w Państwowym Biurze Notarialnym w N. Nr rep. A. 15497/91, oddał w nieodpłatne użytkowanie wieczyste Zakonowi Ojców Bonifratrów z siedzibą władz prowincji w W. grunt o powierzchni 20,0480 ha, położony w N., a składający się z parcel bliżej w wymienionym akcie opisanych, w celu dokończenia wznoszonego na nim zespołu obiektów powstającego szpitala i prowadzenia w nim działalności leczniczej, nie mającej charakteru zarobkowego. W umowie tej strony oświadczyły, że wspomniany zespół obiektów pod przyszły szpital znajduje się w stanie surowym, częściowo zamkniętym, że powstał on w wyniku nakładów poniesionych wyłącznie ze środków Skarbu Państwa, których wysokość została określona na kwotę 77.371.259.339 zł, tudzież że zespół ten będzie stanowił część składową gruntu oddanego w użytkowanie wieczyste. W związku z tym Kierownik Urzędu Rejonowego w N. zrezygnował ze zwrotu nakładów poczynionych na budowę szpitala, z tym że Kuria Prowincjonalna o.o. Bonifratrów byłaby zobowiązana do zwrotu tych nakładów – i to po odpowiednim ich zwaloryzowaniu – w przypadku określonym w dodatkowym porozumieniu stron, a mianowicie w przypadku przeniesienia prawa wieczystego użytkowania przedmiotowego gruntu na rzecz podmiotu nie wymienionego w art. 4 ust. 6 ustawy z 29.IV.1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości. Nakłady te podlegały także „odliczeniu” w razie rozwiązania przedmiotowej umowy i odebrania gruntu oddanego w nieodpłatne użytkowanie wieczyste na podstawie art. 240 k.c.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00