Uchwała składu 7 sędziów SN z dnia 26 stycznia 1982 r., sygn. V PZP 8/81
Przewodniczący: Prezes SN T. Szymanek.
Sędziowie SN: T. Kasiński, S. Perestaj, M. Rafacz-Krzyżanowska (współsprawozdawca i autor uzasadnienia), S. Rejman (sprawozdawca),. J. Wasilewski, K. Zieliński.
Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa małoletniego Marka W. zastąpionego przez matkę Irenę W. i Ireny W. przeciwko Zakładom Włókien Chemicznych Chemitex-Stilon" w G. o odszkodowanie po rozpoznaniu na posiedzeniu jawnym w dniu 26 stycznia 1982 r. zagadnienia prawnego przekazanego przez skład trzech sędziów Sądu Najwyższego postanowieniem z dnia 12 listopada 1981 r. sygn. akt III PZ 19/81:
Czy małoletni, który nie ukończył 14 lat i zawarł umowę; j o pracę bez zgody przedstawiciela ustawowego, a doznał uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku w związku z zatrudnieniem, może dochodzić przed sądem powszechnym od podmiotu zatrudniającego roszczeń odszkodowawczych na podstawie przepisów prawa cywilnego?"
uchwalił i postanowił wpisać do księgi zasad prawnych następującą zasadę prawną:
Małoletni, który nie ukończywszy 14 lat zawarł umowę o pracę i doznał w związku z zatrudnieniem na skutek wypadku uszczerbku na zdrowiu, uprawniony jest do dochodzenia przed organami powołanymi do rozstrzygania sporów o roszczenia pracowników ze stosunku pracy świadczeń na podstawie przepisów ustawy z dnia 12 czerwca 1975 r. o świadczeniach pieniężnych z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. Nr 20, poz. 105).
Uzasadnienie
I
Sąd Najwyższy postanowieniem z dnia 12.XI.1981 r. w sprawie III PZ 19/81 przedstawił składowi 7 sędziów do rozstrzygnięcia zagadnienie prawne, przytoczone w sentencji uchwały.
Postawiony problem wynikł przy rozpoznawaniu zażalenia powoda na postanowienie Sądu Wojewódzkiego, który uznając się za niewłaściwego przekazał sprawę do rozpoznania komisji rozjemczej. Zdaniem Sądu małoletniego powoda łączyła ze stroną pozwaną umowa o pracę i dlatego w chwili wypadku był on pracownikiem w rozumieniu art. 2 k.p. Do rozpoznania przeto sporu o odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy właściwa jest z mocy art. 248 pkt 5 k.p. komisja rozjemcza. Przekazanie sprawy znajduje uzasadnienie w treści przepisu art. 463 § 1 k.p.c.