Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 13 czerwca 2023 r., sygn. III OSK 175/22

W świetle art. 3 ust. 1 pkt 13 ustawy środowiskowej, przedsięwzięcia budowlane lub inne ingerencje w środowisko, które polegają na przekształceniu lub zmianie sposobu wykorzystania terenu, w tym wydobywania kopalin, wymagają rozpatrywania w kontekście ich rzeczywistego wpływu na środowisko oraz klasyfikacji terenu, niezależnie od pierwotnej jego funkcji lub przypisanej klasyfikacji w ewidencji gruntów.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Masternak-Kubiak Sędziowie sędzia NSA Jerzy Stelmasiak (spr.) sędzia del. WSA Mariusz Kotulski po rozpoznaniu w dniu 13 czerwca 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Z.P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 września 2020 r. sygn. akt IV SA/Wa 548/20 w sprawie ze skargi Z.P. na decyzję Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z dnia 3 stycznia 2020 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zgody na realizację przedsięwzięcia oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 10 września 2020 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skarg Z.P. (dalej: skarżący) na decyzję Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z 3 stycznia 2020 r. w przedmiocie "odmowy zgody na realizację przedsięwzięcia".

W uzasadnieniu Sąd I instancji wskazał, że 5 listopada 2018 r. skarżący występujący w imieniu własnym oraz jako pełnomocnik pozostałych siedmiu współwłaścicieli działki nr ew. [...], o powierzchni 10.38 ha, położonej w [...] w gminie [...] (dalej: inwestorzy) wniósł do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku o określenie środowiskowych uwarunkowań dla przedsięwzięcia, polegającego na zmianie na użytek rolny lasu, znajdującego się na fragmencie działki nr [...], zajmującym powierzchnię ok. 1,1041 ha (dalej: przedsięwzięcie).

Decyzją z 13 czerwca 2019 r. organ I instancji stwierdził brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia. Jako podstawę rozstrzygnięcia organ powołał art. 84 ustawy z 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. z 2018 r., poz. 2021 ze zm., dalej: ustawa środowiskowa).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00