Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 4 lipca 2023 r., sygn. II OSK 384/23

Zagospodarowanie przestrzenne

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Arkadiusz Despot - Mładanowicz Sędziowie Sędzia NSA Grzegorz Czerwiński Sędzia del. WSA Marta Laskowska – Pietrzak (spr.) Protokolant asystent sędziego Tomasz Muszyński po rozpoznaniu w dniu 4 lipca 2023 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Gminy Izbicko od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 20 października 2022 r. sygn. akt II SA/Op 190/22 w sprawie ze skargi Gminy Izbicko na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Opolskiego z dnia 29 kwietnia 2022 r. nr IN.VII.742.6.2022.KM w przedmiocie stwierdzenia nieważności uchwały w sprawie uchwalenia zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 20 października 2022 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu oddalił skargę Gminy Izbicko (dalej także jako: Gmina) na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Opolskiego (dalej także jako: Wojewoda) z dnia 29 kwietnia 2022 r. w przedmiocie stwierdzenia nieważności uchwały w sprawie uchwalenia zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.

Wojewoda powyższym rozstrzygnięciem nadzorczym stwierdził nieważność uchwały nr XXXVIII.301.2022. Rady Gminy Izbicko z dnia 28 marca 2022 r. w sprawie uchwalenia zmiany studium uwarunkowań i zagospodarowania przestrzennego gminy Izbicko (dalej także jako: uchwała).

Organ nadzoru stwierdził, że akt prawny nie wypełnia materialnoprawnej przesłanki zgodności z prawem, jaką jest nienaruszalność zasad sporządzania studium. Podniósł zarzut niepodjęcia przez gminę działań zmierzających do uaktualnienia treści studium Gminy przyjętego uchwałą nr VI.30.2015 z dnia 30 marca 2015 r. Zaznaczył przy tym, że art. 32 ust. 2 i art. 33 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2022 r., poz. 503 ze zm., dalej jako: u.p.z.p.) ogranicza się do nałożenia na organy gminy obowiązku podjęcia działań zmierzających do uaktualnienia treści studium, jednak bez jednoznacznego wskazania ram czasowych, w jakich odpowiednie uchwały o przystąpieniu do prac planistycznych lub ich zakończeniu powinny być podjęte. Zmiany takie powinny jednak nastąpić w rozsądnym terminie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00