Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 23 października 2023 r., sygn. II OSK 330/23

Sąd nie jest związany wnioskiem ani zakresem żądania strony skarżącej i ma prawo do przyznania sumy pieniężnej na rzecz tej strony jako formy zadośćuczynienia za przewlekłość lub bezczynność organu. Przy ocenie przesłanek do przyznania takiej sumy, Sąd bierze pod uwagę indywidualne okoliczności sprawy, a nie tylko przepisy prawne. Stosuje tu zasadę tempus regit actum, oceniając skutki zdarzeń prawnych według stanu prawnego obowiązującego w momencie, kiedy te zdarzenia wystąpiły.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jerzy Siegień (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Małgorzata Miron Sędzia del. WSA Anna Szymańska po rozpoznaniu w dniu 23 października 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Wojewody Dolnośląskiego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 23 listopada 2022 r., sygn. akt III SAB/Wr 431/22 w sprawie ze skargi D. P. na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Wojewodę Dolnośląskiego w przedmiocie wydania zezwolenia na pobyt czasowy i pracę 1. oddala skargę kasacyjną, 2. oddala wniosek D. P. o zasądzenie zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 23 listopada 2022 r., sygn. akt III SAB/Wr 431/22 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, po rozpoznaniu skargi D. P. na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Wojewodę Dolnośląskiego w przedmiocie wydania zezwolenia na pobyt czasowy i pracę, w punkcie pierwszym wyroku stwierdził, że Wojewoda Dolnośląski przewlekle prowadził postępowanie w sprawie z wniosku strony skarżącej, w punkcie drugim wyroku stwierdził, że przewlekłe prowadzenie postępowania przez Wojewodę Dolnośląskiego miało miejsce z rażącym naruszeniem prawa, w punkcie trzecim wyroku zobowiązał Wojewodę Dolnośląskiego do załatwienia sprawy w terminie 60 dni od daty otrzymania odpisu prawomocnego wyroku z aktami sprawy, w punkcie czwartym wyroku przyznał od Wojewody Dolnośląskiego na rzecz strony skarżącej sumę pieniężną w kwocie 2700 (dwa tysiące siedemset) złotych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00