Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie NSA z dnia 7 marca 2023 r., sygn. III OSK 1923/21

Ochrona środowiska

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jerzy Stelmasiak (spr.) Sędziowie sędzia NSA Rafał Stasikowski sędzia del. WSA Kazimierz Bandarzewski po rozpoznaniu w dniu 7 marca 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej A. spółki jawnej z siedzibą w M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 18 czerwca 2019 r. sygn. akt II SA/Łd 212/19 w sprawie ze skargi A. spółki jawnej z siedzibą w M. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Sieradzu z dnia 17 stycznia 2019 r. nr [...] w przedmiocie negatywnej opinii w sprawie przetwarzania odpadów oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 18 czerwca 2019 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę A. sp.k. z siedzibą w M. (dalej: spółka) na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Sieradzu z 17 stycznia 2019 r. w przedmiocie negatywnej opinii w sprawie przetwarzania odpadów.

W uzasadnieniu Sąd I instancji wskazał, że 27 listopada 2018 r. Starosta Wieluński wystąpił do Wójta Gminy [...] o wydanie opinii przed udzieleniem spółce zezwolenia na przetwarzanie odpadów w procesie odzysku w instalacji do produkcji wyrobów ceramiki budowlanej za pomocą wypalania na działkach nr [...]/17 i [...]/18, obręb [...], gm. [...].

Postanowieniem z 11 grudnia 2018 r. Wójt Gminy [...] negatywnie zaopiniował planowane przez spółkę przetwarzanie odpadów. Organ powołał się na niezgodność działalności spółki z przepisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zatwierdzonego uchwałą Rady Gminy w M. z 18 grudnia 2003 r., nr XIV/64/03 (Dz. Urz. Woj. Łódzkiego. z 2004 r. nr 25, poz. 287 ze zm. – dalej: m.p.z.p.). Ponadto, organ zwrócił uwagę, że podczas wypalania ceramiki budowlanej mogą do atmosfery przedostawać się substancje szkodliwe w postaci pyłów i gazów. We wniosku nie przedstawiono sposobów ograniczenia emisji do atmosfery (np. przez zastosowanie filtrów). Ponadto, szlamy z zakładowych oczyszczalni ścieków będą magazynowane luzem na placu składowym ze słabo przepuszczalnym podłożem. Odpad ten będzie wystawiony na działanie opadów atmosferycznych, co z kolei może powodować wypłukiwanie substancji szkodliwych i ich spływanie po podłożu utwardzonym do gruntu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00