Wyrok NSA z dnia 20 stycznia 2023 r., sygn. I OSK 2265/21
Kluczowe dla możliwości zastosowania przepisów o koordynacji systemów zabezpieczeń jest ustalenie przez właściwe organy, że poza granicami Polski przebywa osoba uprawniona do świadczeń rodzinnych albo członek jej rodziny.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Iwona Bogucka Sędziowie: NSA Mariola Kowalska NSA Zygmunt Zgierski po rozpoznaniu w dniu 20 stycznia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J.S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 5 lutego 2021 r., sygn. akt I SA/Wa 2598/20 w sprawie ze skargi J.S. na decyzję Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia [...] września 2020 r., nr [...] w przedmiocie zasiłku rodzinnego i dodatku do zasiłku rodzinnego w formie dodatku dyferencyjnego 1. uchyla zaskarżony wyrok wraz z zaskarżoną decyzją i poprzedzającą ją decyzją Wojewody [...] z dnia [...] czerwca 2020 r., nr [...], 2. zasądza od Ministra Rodziny i Polityki Społecznej na rzecz J.S. kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 5 lutego 2021 r. oddalił skargę J.S. na decyzję Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z [...] września 2020 r. w przedmiocie zasiłku rodzinnego i dodatku do zasiłku rodzinnego w formie dodatku dyferencyjnego.
Powyższe rozstrzygnięcie zapadło w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.
Wnioskiem z 22 listopada 2019 r. skarżąca wystąpiła o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego oraz dodatków do zasiłku rodzinnego na córkę. W treści formularza wniosku strona podała, że ojciec dziecka jest Włochem i zamieszkuje na terytorium Republiki Włoskiej.
Decyzją z [...] lipca 2020 r. Wojewoda [...] przyznał skarżącej prawo do zasiłku rodzinnego i dodatków do zasiłku rodzinnego w okresie od 1 listopada 2019 r. do 31 października 2020 r., przy czym zawiesił uprawnienie do kwoty przewidzianej przez ustawodawstwo włoskie i określił wysokość dodatku dyferencyjnego do sumy, która przekracza tę kwotę w wysokości 4,73 zł miesięcznie. W uzasadnieniu Wojewoda wskazał, że ustawodawstwo włoskie ma w sprawie zastosowanie na zasadzie pierwszeństwa w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej przez ojca dziecka na terytorium Włoch, a kwota świadczeń, o które ubiega się skarżąca w Polsce, jest wyższa, niż kwota świadczeń włoskich, co skutkowało przyznaniem dodatku dyferencyjnego.