Wyrok NSA z dnia 8 listopada 2023 r., sygn. II GSK 958/20
Uprawnienia do wykonywania zawodu
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Mirosław Trzecki (spr.) Sędzia NSA Cezary Pryca Sędzia del. WSA Krzysztof Sobieralski Protokolant Anna Ważbińska-Dudzińska po rozpoznaniu w dniu 8 listopada 2023 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 11 lutego 2020 r. sygn. akt VI SA/Wa 2067/19 w sprawie ze skargi S.J. na decyzję Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 18 lipca 2019 r. nr 05/2019 w przedmiocie odmowy nadania uprawnień budowlanych oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 11 lutego 2020 r., sygn. akt VI SA/Wa 2067/19, Wojewódzki Sąd Administracyjny, po rozpoznaniu skargi S.J., uchylił decyzję Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej z 18 lipca 2019 r. oraz poprzedzającą ją decyzję Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej Opolskiej Okręgowej Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej z 9 maja 2019 r., a także zasądził zwrot kosztów postępowania.
Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie sprawy:
W dniu 7 marca 2019 r. S.J. (dalej "skarżąca") zwróciła się do Opolskiej Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o nadanie uprawnień budowlanych w specjalności architektonicznej do projektowania bez ograniczeń. Do wniosku załączyła dyplomy ukończenia studiów I i II stopnia na kierunku architektura krajobrazu oraz dyplom ukończenia studiów II stopnia na kierunku architektura wraz z suplementami do dyplomów.
W toku postępowania wezwano skarżącą do złożenia dokumentu potwierdzającego posiadanie wykształcenia. Wskazano, że dokumentacja spełniająca wymagania wynikające z § 4 ust. 4 i 5 rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z 29 kwietnia 2019 r. w sprawie przygotowania zawodowego do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (Dz. U. poz. 831; dalej "rozporządzenie") powinna obejmować nie tylko zgodność nazwy ukończonego kierunku studiów z zakresem kierunku studiów, ale również suplement do dyplomu bądź zaświadczenie o przebiegu studiów, z którego wynika, że nie mniej niż jedna trzecia programu studiów określonego w punktach ECTS lub liczbie godzin zajęć obejmowała zajęcia kształtujące wiedzę i umiejętności odnoszące się do zakresu kierunku studiów.