Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 10 lipca 2023 r., sygn. II GSK 1447/19

Decyzje Komisji Egzaminacyjnej dotyczące wyników egzaminów wstępnych na aplikację radcowską, które zostały podjęte z rażącym naruszeniem prawa, mogą być uznane za nieważne przez organ wyższego stopnia. Prawidłowość pytań egzaminacyjnych oraz jednoznaczność odpowiedzi są kluczowe dla sprawiedliwości procesu egzaminacyjnego i równości wobec prawa wszystkich uczestników egzaminu.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Wojciech Kręcisz Sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.) Sędzia NSA Mirosław Trzecki Protokolant Paweł Cholewski po rozpoznaniu w dniu 10 lipca 2023 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej O. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 czerwca 2019 r. sygn. akt VI SA/Wa 547/19 w sprawie ze skargi O. S. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia 21 grudnia 2018 r., nr DZP-I-615-37/18 w przedmiocie stwierdzenia nieważności uchwały w sprawie ustalenia wyniku egzaminu na aplikację radcowską 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od O. S. na rzecz Ministra Sprawiedliwości 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 7 czerwca 2019 r. oddalił skargę O. S. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia 21 grudnia 2018 r., w przedmiocie stwierdzenia nieważności uchwały w sprawie ustalenia wyniku egzaminu wstępnego na aplikację radcowską.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

uchwałą z dnia 29 września 2018 r. Komisji Egzaminacyjnej Nr 4 do spraw aplikacji radcowskiej przy Ministrze Sprawiedliwości w Warszawie ustaliła pozytywny wynik egzaminu wstępnego O. S. na aplikację radcowską. Stwierdzono, że skarżący uzyskała z testu kwalifikacyjnego 103 punkty, co wobec treści art. 339 ust. 3 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2002 r. Nr 123, poz. 1059 ze zm.; dalej: ustawa o radcach prawnych), oznaczał pozytywny wynik z egzaminu wstępnego, bowiem wymóg kwalifikacyjny spełnia kandydat, który uzyskał z testu co najmniej 100 punktów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00