Wyrok NSA z dnia 6 września 2023 r., sygn. I GSK 3004/18
Podatek akcyzowy
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Piotr Pietrasz Sędzia NSA Bogdan Fischer (spr.) Sędzia del. WSA Marek Krawczak Protokolant Magdalena Chewińska po rozpoznaniu w dniu 6 września 2023 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M. Sp. z o.o. w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 24 maja 2018 r. sygn. akt III SA/Po 179/18 w sprawie ze skargi M. Sp. z o.o. w G. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu z dnia [...] stycznia 2018 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od M. Sp. z o.o. w G. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu kwotę 2700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z 24 maja 2018 roku, sygn. akt III SA/Po 179/18 oddalił skargę M. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w G. (dalej "skarżąca", "spółka") na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu z dnia [...] stycznia 2018r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu podatku akcyzowego.
Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie sprawy.
Skarżąca wystąpiła do Naczelnika Urzędu Celnego w Poznaniu o dokonanie zwrotu podatku akcyzowego z tytułu dostawy wewnątrzwspólnotowej samochodów osobowych. Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Nowe Miasto decyzją z [...] czerwca 2017 r. odmówił zwrotu podatku akcyzowego w łącznej kwocie 39.311,00 zł z tytułu dostawy wewnątrzwspólnotowej.
We wniesionym od powyższej decyzji odwołaniu skarżąca zaskarżyła w całości decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego Poznań - Nowe Miasto w Poznaniu.
W wyniku rozpoznania odwołania Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu, utrzymał w mocy decyzję pierwszoinstancyjną, przywołał art. 107 ust. 1 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r., poz. 752 ze zm.), dalej "u.p.a.", wskazując, że w sprawie sporne pozostaje, czy skarżąca spełniła wymóg, aby wywożone samochody osobowe nie były wcześniej zarejestrowane na terenie kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Organ wskazał, że wymienione w decyzji samochody zostały wcześniej, to jest przed dokonaniem ich dostawy wewnątrzwspólnotowej, zarejestrowane w kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Zdaniem organu, okoliczność czasowej rejestracji tych pojazdów, zgodnie z art. 74 ust. 2 pkt 1 ustawy z 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 1137 ze zm.), dalej, "ustawa Prawo o ruchu drogowym", wyklucza możliwość zwrotu podatku akcyzowego.